Sme v informačnej vojne? Pozrite sa, čo si myslia Slováci!

Národný bezpečnostný úrad SR publikoval výsledky prieskumu, ktoré odhaľujú, čo si myslia Slováci o tom, či sme v informačnej vojne.

Falosne spravy Slovensko
Zdroj: flickr.com (Christoph Scholz) (CC BY-SA 2.0 DEED), hiclipart.com

Demokracia a sloboda so sebou priniesli nielen možnosť šírenia informácií, ale zároveň aj zjednodušili ľudom prístup k širokému spektru materiálov. V tejto oblasti internet zohral veľkú úlohu. Dnes si môže internetovú stránku vytvoriť ktokoľvek a následne publikovať, čo sa mu zachce. Problémom však je, keď sa šíria klamlivé a zavádzajúce správy s úmyslom uškodiť. Zatiaľ, čo niektoré z týchto správ sú neškodné, tak iné môžu mať nezvratné následky na zdraví, či vnášať do spoločnosti nálady, ktoré vyvolávajú agresiu a nenávisť medzi obyvateľmi.

Sme v informačnej vojne?

V dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine, prijala slovenská vláda a parlament zákon, ktorý umožňuje blokovať stránky, ktoré šíria škodlivý a klamlivý obsah. Čo si o tejto kompetencii ale myslia ľudia? Sme v informačnej vojne?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po agresívnom ruskom útoku na Ukrajinu prijali slovenská vláda aj parlament mimoriadne opatrenia na ochranu štátu. Kým ostatné rezorty mobilizovali svoje kapacity na potenciálnu utečeneckú krízu alebo vojenské ohrozenie, ďalšie zložky získali oprávnenia na zabezpečenie „domáceho frontu“. Bola medzi nimi aj právomoc ❌👨‍💻 blokovať škodlivé aktivity v online prostredí. Úloha pripadla práve Národnému bezpečnostnému úradu.“ píše úrad v statuse nižšie.

Národný bezpečnostný úrad najnovšie publikoval prostredníctvom sociálnej siete Facebook analýzu, ktorá odhaľuje, čo si myslia o dezinformačnej vojne Slováci.

Toto si myslia Slováci!

Z prieskumu plynie, že časť ľudí si myslí, že informačná vojna sa nás netýka. Hovoríme o 14% ľuďoch, Pri hlbšom skúmaní pozadia respondentov, polovica zo všetkých respondentov do 29 rokov si uvedomuje, že sme v informačnej vojne. V prípade vysokoškolských vzdelaných respondentov, 52% z nich sa stotožňuje s tým, že tento druh hrozby je u nás prítomným.

40% respondentov sa stotožňujú s tým, že sme súčasťou informačnej vojny vedenej Ruskou federáciou. Prieskum ďalej odhaľuje, že 39 % ľudí nad 60 rokov, respektíve 41 % tých nad 70 rokov sa nestotožňuje s tým, že sme v informačnej vojne. Rovnaký názor má aj 33 % ľudí so základným vzdelaním alebo so strednou školou bez maturity a 31 % respondentov s čistým príjmom domácnosti do 800 eur.

Prieskum ďalej odhalil, že 39% Slovákov súhlasí s právomocou NBÚ blokovať škodlivý obsah.

„S blokovaním dezinformačných webov súhlasia najčastejšie respondenti v Bratislave (43 percent) a na východe krajiny (47 percent), ale aj respondenti s čistým príjmom domácnosti nad 1500 eur (47 percent) a vysokoškolsky vzdelaní respondenti (52 percent).

Až 69 % respondentov, ktorí uviedli, že Slovensko je súčasťou informačnej vojny, schvaľovalo aj blokovanie dezinformačných webov.„ píše NBÚ v statuse na Facebooku.

V súvislosti s prieskumom treba uviesť, že bol realizovaný agentúrou Ipsos v spolupráci so Stredoeurópskym observatóriom digitálnych médií na reprezentatívnej vzorke 1024 respondentov zo Slovenska, starších ako 18 rokov v čase od 31. marca do 6. apríla pomocou online zberu dát. Vzorka respondentov je reprezentatívna pre slovenskú a českú populáciu podľa pohlavia, veku, regiónu a veľkosti miesta bydliska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre