Smartfóny tejto značky sa naučia odhaliť skrytú kameru v miestnosti

Android telefóny by sa mohli naučiť odhaliť skryté kamery v miestnosti.

sledovanie sukromie
Zdroj: SYNEL / depositphotos.com

Možno si to už zažil a nie jedenkrát. Išiel si na dovolenku alebo pracovnú cestu a potom, ako sa ubytoval, tak si mal pocit, že ťa niekto sleduje. Vedz, že to nemusel byť len pocit, ale realita.

Nedávno napríklad vyplávalo na povrch, že časť prenajímateľov nehnuteľností cez platformu Airbnb umiestňuje do svojich apartmánov skryté kamery, o ktorých hostia nevedia. Inými slovami, kvantum majitelia bytov špehujú svojich hostí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnešné mobilné telefóny dokážu detegovať sledovače ako sú napr. zariadenia typu AirTag. Odhaliť skrytú kameru ale nevedia. To by sa ale mohlo v dohľadnej dobe zmeniť, upozorňuje web xiaomitime.com.

Ako funguje Apple AirTag?
Zdroj: Apple, Úprava: Vosveteit.sk

Xiaomi telefóny sa naučia odhaliť kamery v miestnosti

Portál konkrétne upozorňuje na nadchádzajúcu funkciu, ktorá by sa mohla objaviť v operačnom systéme HyperOS 2.0.

Ako vysvetľuje portál, tak Xiaomi chce za účelom detekcie skrytej kamery využiť skener signálov na báze WLAN (Wireless Local Area Network). Pre tých, ktorí nevedia, tak ide technológiu, ktorá umožňuje zariadeniam komunikovať bezdrôtovo v rámci lokálnej siete. Najznámejším štandardom pre WLAN je Wi-Fi, ktorý používajú milióny zariadení na celom svete.

WLAN signál využíva rádiové vlny na prenos dát medzi zariadeniami, ako sú počítače, smartfóny, tablety a ďalšie zariadenia, ktoré podporujú bezdrôtovú komunikáciu. WLAN signál používajú aj kamery, konkrétne IP kamery (Internet Protocol kamery), ktoré umožňujú bezdrôtové pripojenie k sieti. Tieto kamery môžu byť použité na bezpečnostné účely, monitorovanie alebo aj na domáce účely, ako sú baby monitory. Samozrejme, môžu byť zneužité aj na neoprávnené špehovanie ľudí.

Portál uvádza, že pri navrhovaní tejto funkcie, čínsky gigant mohol čerpať inšpiráciu z podobného programu založeného na Pythone s názvom Ingram. Nástroj, ktorý je k dispozícii na GitHub.

Kedy by mohla byť funkcia dostupnou?

Dnes môžeme len špekulovať, či Xiaomi funkciu sprístupní a kedy. Na druhej strane spolu s narastajúcimi obavami ľudí a používateľov smartfónov o svoje súkromie, by sme na prípadoch nového nástroja nemuseli dlho čakať.

S najväčšou pravdepodobnosťou ale, stane sa tak niekedy októbri tohto roka, kedy by svetlo sveta mohol spatriť operačný systém HyperOS 2.0. Či sa tak ale stane, uvidíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre