Odpočúva ťa Google? Pozri sa na toto nastavenie v tvojom mobile, ktoré ti to prezradí
Máš pocit, že ťa Google odpočúva? Pozri sa, kde v nastaveniach telefónu môžeš zistiť, či je tomu tak. Úpravou tohto nastavenia zabrániš tomu, aby ťa odpočúval.
Naše telefóny neustále nosíme so sebou, a preto sa niet čo čudovať, že nielen hackeri, ale aj regulárne firmy majú záujem o informácie a dáta, ktoré v nich máme.
Pravdepodobne sa ti už stalo, že si sa s niekým rozprával o nejakom produkte a neskôr si videl na neho haldu reklám. Reklamné spoločnosti dlhodobo odmietajú, že by nás odpočúvali. Nedávno ale vyplávalo na povrch, že niektorí technologickí giganti tak robia. Pochválila sa tým napríklad reklamná agentúra CMG.
To, či ťa niekto odpočúva, môžeš zistiť viacerými spôsobmi. Ak sa tak deje, tak sprievodným javom je, že sa ti zahrieva telefón, más väčší dátový prenos než bežne, telefón ti môže trhať a podobne. Nie ale vždy sú tieto znaky prítomné.
Potenciálne ťa môže odpočúvať každá aplikácia, ktorá má prístup k mikrofónu tvojmu mobilu. K týmto nastaveniam sa vieš dostať cez Správcu aplikácií v tvojom mobile. Konkrétne cez kartu Povolenia, kde je potrebné kliknúť na možnosť Mikrofón. Následne uvidíš všetky aplikácie, ktoré pristupujú k mikrofónu tvojmu mobilu.
Odpočúva ťa Google aplikácia?
Používatelia majú vo všeobecnosti asi najväčšia obavy z toho, že ich odpočúva Google. Hneď v úvode treba povedať, že Google ťa neodpočúva bez toho, aby si mu udelil na to povolenie. A hoci si to nemusíš pamätať, tak sa kľudne mohla stať situácia, že si v minulosti skúšal nejakú z aplikácií spoločnosti a toto povolenie si jej udelil.
Neprehliadnite
Ako ale zistíš, či ťa Google odpočúva? Nie je to vôbec náročné, len musíš vedieť, kde hľadať. Poďme sa nižšie pozrieť na to, čo musíš otvoriť, aby si zistil, či ťa Google v tichosti počúva alebo nie.
- Stlač tlačidlo Domov a vráť sa na hlavnú obrazovku tvojho mobilu a následne klikni na ikonu Google. Prípadne si vyhľadaj v zozname aplikácií Google.
- Otvor aplikáciu. Teraz klikni na tvoj profilový obrázok.
- Ako klikneš na svoj profilový obrázok, tak klikni na možnosť Spravovať účet Google.
- Vo vrchnej často obrazovky sa preklikni na možnosť Údaje a ochrana súkromia.
- Zroluj ponuku ku možnosti Nastavenia histórie.
- Teraz klikni na možnosť Aktivita na internete a v aplikáciách.
- Ak máš povolenú možnosť Zahrnúť hlasovú a zvukovú aktivitu, tak ju vypni.
- Vráť sa teraz o krok späť a klikni na možnosť História na YouTube. Rovnako aj tu vypni možnosť Zahrnúť hlasovú a zvukovú aktivitu.
Ak by si potreboval vidieť návod vyššie aj na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme krok po kroku.
Nezabudni na to, že ak máš v telefóne viac Google účtov, tak kroky vyššie musíš spraviť pre každý jeden z nich.
- Vráť sa teraz ešte na začiatok, keď si klikol na svoj profilový obrázok.
- Teraz klikni na možnosť Nastavenia.
- Z ponuky vyber Assistent Google.
- Teraz otvor Hey Google and Voice Match.
- Vypni možnosť Hey Google.
Rovnako ti nižšie prikladáme snímky obrazovky, ako sa dostaneš k nastaveniu vyššie.
Všímaj si zelenú bodku v pravom rohu. Tá ti povie, či ťa niekto odpočúva
Ak si si vypol obe nastavenia, tak by ťa už telefón, resp. Google, nemal bez tvojho vedomia odpočúvať. Dovoľ nám ale, dať ti do pozornosti, že môžu potenciálne odpočúvať aj iné aplikácie. Vždy, keď sa tak deje, tak by si mal vidieť v pravom hornom rohu ikonu mikrofónu alebo zelenú bodku. Keď ju tam uvidíš, tak to znamená, že nejaká aplikácia v tvojom mobile pristupuje k mikrofónu, resp. ku kamere alebo polohe zariadenia.
V tomto prípade sa vieš v nastaveniach mobilu pozrieť, ktoré aplikácie pracovali s citlivými povoleniami. Mimochodom, táto funkcia je dostupnou od verzie Androidu 12.
Komentáre