Simulácia ukazuje extrémne správanie svetla v prípade dvoch čiernych dier

Ide o efekt gravitačnej šošovky, ktorý dokáže ohnúť dráhu svetla.

Čierne diery
Zdroj: YouTube(NASA Goddard)

Čierne diery sú rozhodne fascinujúce kozmické objekty, no je extrémne zložité ich pozorovať, píše portál Science Alert. Astronómovia ale na základe množstva dát, ktoré majú k dispozícii, dokážu vytvoriť pozoruhodné simulácie.

Zaujímavosťou je, že tieto simulácie sa javia byť celkom presné. Prvá fotografia čiernej diery, ktorú zachytil projekt Event Horizon Telescope vedcov až tak neprekvapila, pretože práve kvôli simuláciám mali celkom dobrú predstavu, čo uvidia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierne diery sú najextrémnejšími objektmi, ktorým neunikne ani svetlo. Obrovská gravitačná sila taktiež vytvára efekt gravitačnej šošovky, ktorý dokáže ohnúť dráhu svetla a vytvárať pozoruhodné obrazce. Na tento efekt sa bližšie pozrela aj americká vesmírna agentúra, NASA, ktorá sa pýtala, ako by asi vyzeralo, ak by okolo seba obiehali dve čierne diery, každá so svojim vlastným diskom horúcej hmoty.

Extrémne správanie svetla

Výsledok je naozaj zvláštny. Simulácia vznikla na základoch predchádzajúcej práce astrofyzika Jeremyho Schnittmana, ktorý vytvoril simuláciu čiernej diery a jej disku horúcej hmoty – akrečného disku. Schnittman do simulácie vložil druhú čiernu dieru a sledoval, čo sa bude diať.

„Pozeráme sa na dve supermasívne čierne diery. Tá väčšia má hmotnosť 200-miliónov Sĺnk a tá druhá váži o polovicu menej,“ vysvetľuje Schnittman.

Tvrdí, že v oboch prípadoch sú to čierne diery, ktoré by si mohli udržať svoj akrečný disk niekoľko miliónov rokov. Simulácia sa začína pohľadom zhora a ukazuje nám dvojicu čiernych dier a ich akrečných diskov. Tenký prstenec medzi vnútorným okrajom akrečného disku a tieňa čiernej diery sa nazýva fotónový prstenec. V tomto regióne je gravitácia tak silná, že drží fotóny na stabilnej obežnej dráhe. Ak by sa fotóny dostali len o kúsok bližšie, prekročili by horizont udalostí a navždy sa stratili v čiernej diere.

Potom prichádza pohľad zboku, kde môžete naplno vidieť efekt gravitačnej šošovky a ako by to asi vyzeralo v prípade dvojice čiernych dier. Schnittman farebne rozlíšil dve čierne diery, aby bolo jednoduchšie pochopiť, ako gravitácia ohýba svetlo a ich tvar.

„Priblíženie do každej čiernej diery odhalí niekoľko, čoraz viac pokrivených, obrazov jeho partnera,“ vyjadril sa Schnittman.

Gravitačná šošovka je pre astronómov užitočný nástroj. Vďaka nej môžu pozorovať vzdialené objekty, ktoré sú šošovkou zväčšené a často aj duplikované. Aj galaxie, či galaktické kopy môžu svojou gravitačnou silou slúžiť ako gravitačná šošovka, no nie je to až tak extrémny efekt, ako v prípade čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre