Siahne Nokia po HarmonyOS, tak ako to v minulosti urobila so systémom Windows Phone?

Produktová rada smartfónov Nokia X60 by údajne mala na trh prísť s predinštalovaným operačným systémom HarmonyOS.

Nokia a HarmonyOS
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Nokia, Huawei

Huawei len nedávno predstavil nový operačný systém pre smartfóny. Ide konkrétne o HarmonyOS, ktorý spoločnosť medzičasom už začala distribuovať pre prvých používateľov. Ide však o používateľov naprieč Čínou a podľa našich zistení, na globálnom trhu by sme mohli vidieť nový OS, ktorý má ambíciu konkurovať Androidu, najskôr až v priebehu budúceho roka. Slovenská pobočka Huaweiu nám prezradila, že ich materská firma ešte nezverejnila plány týkajúce sa distribúcie OS mimo Číny, pričom dodala, že v tomto roku to nebude. Na druhej strane, inak je to v prípade nositeľnej elektroniky. Huawei sa chystá HarmonyOS priniesť na náš trh v chytrých hodinkách.

Použije Nokia v nasledujúcich smartfónoch HarmonyOS?

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál Gizmochina.com hovoria, že jedným z adeptov, ktorý bude s novým operačným systémom pre smartfóny bojovať o priazeň zákazníkov, je Nokia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Trh s mobilnými operačnými systémami sa bude v nasledujúcich mesiacoch mierne zahrievať, pretože sa hovorí o Nokii, ktorá sa chystá odhaliť produktovú radu smartfónov Nokia X60 so systémom HarmonyOS…“ píše portál.

Huawei už v minulosti viackrát vyzval, aby po HarmonyOS siahli aj ďalší výrobcovia smartfónov, najmä tí z Číny. Doposiaľ sa objavilo niekoľko správ, že potenciálne po tomto OS pozerajú výrobcovia smartfónov ako Xiaomi, Oppo, ale aj Vivo. Dôvodom sú práve sankcie zo strany amerických úradov, ktoré môžu byť kedykoľvek rozšírené aj smerom na ďalších výrobcov smartfónov. Druhým dychom však treba dodať, že doposiaľ nevyplávali na povrch žiadne oficiálne správy, ktoré by tieto špekulácie potvrdili, alebo vyvrátili.

Nokia to už raz skúsila s „alternatívnym“ operačným systémom

V súvislosti so spoločnosťou Nokia bezpochyby treba spomenúť, že svojho času sa spoločnosť rozhodla pre platformu Windows Phone, resp. Windows Mobile. Spočiatku spolupráca ako tak vyzerala úspešne, neskôr však platforma upadla do zabudnutia. Dôvodom bola absencia softwaru. Na druhej strane, tento OS vyčnieval svojou optimalizáciou a jednoduchosťou.

Otázkou preto ostáva, skúsi Nokia opäť podobnú taktiku, ako tomu bolo v minulosti? Tak či onak, čínski výrobcovia smartfónov musia dnes bezpochyby uvažovať aj o pláne „B“ z dôvodu možného rozšírenia sankcií, a HarmonyOS vyzerá aktuálne ako najzaujímavejšie riešenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre