SpravodajstvoWindowsWindows 10 Mobile

Windows 11 sa podarilo rozbehať aj na staručkej Lumii 950XL. Ako je to možné?

Nový operačný systém Windows 11 má mať údajne vysoké hardvérové nároky. Prax však zatiaľ ukazuje úplný opak.

Skalní fanúšikovia nášho portálu, poprípade niekdajší majitelia smartfónov s mobilným operačným systémom Windows 10 Mobile si takmer iste spomínajú na časy legendárnych smartfónov Lumia s týmto operačným systémom. Spoločnosť Microsoft však na túto myšlienku časom zanevrela a mobilný systém nechala napospas osudu, čo sklamalo veľkú časť fanúšikovskej základne. Medzi majiteľmi už dnes staručkých Lumií so systémom Windows 10 Mobile sa však aj dnes nájdu šikovní vývojári a programátori, ktorí tieto zariadenia stále využívajú na akýsi spôsob „zábavy“. Výsledkom toho je aj najnovší pokus dostať úplne nový Windows 11 na jednom z posledných a zároveň najvýkonnejších zariadení – Lumia 950XL. Čuduj sa svete, nový operačný systém sa na tomto zariadení dokonca rozbehať podarilo a to takmer bez kompromisov, informuje zahraničný portál onmsft.com.

Windows 11 úspešne rozbehnutý na Lumii 950XL

Nový Windows 11 sa na Lumii 950XL podarilo rozbehnúť šikovnému študentovi a programátorovi s menom Gustave Monce. Ten svoje poznatky a nadšenie zdieľal na sociálnej sieti Twitter. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že sa ide o 5 ročný smartfón, nový Windows 11 je možné využívať takmer bez kompromisov. Samozrejme, používanie bez kompromisov neznamená, že je ho možné používať úplne bez problémov, no v rámci možností a doterajších snáh rozbehnúť na smartfóne normálny Windows 10 je spustenie Windowsu 11 s viacerými pokročilými funkciami naozaj úspech.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou z pokročilých funkcií, ktoré sa šikovnému študentovi podarilo sfunkčniť, je vykonávanie telefónnych hovorov priamo prostredníctvom LTE pripojenia. Aj táto funkcia však má viaceré nedostatky, o ktorých informoval aj na sociálnej sieti. Veľkým problémom je napríklad ukončenie hovoru, ktoré natívne nie je možné. Na využitie tejto funkcie tak musí Gustave Monce prísť s vlastným programátorským riešením formou jednoduchého používateľského prostredia.

Ako je to možné?

Pokus o rozbehnutie Windowsu 11 na staručkej Lumii 950XL zrejme nikoho neprekvapil, no vo svete vývojárov, ako aj bežných používateľov vnáša naozaj obrovský otáznik. Spoločnosť Microsoft počas predstavenia Windowsu 11 totižto viackrát spomenula, že nový OS bude možné spustiť iba na zariadeniach s lepšou hardvérovou výbavou, čo určite nie je prípad 6 ročného smartfónu. Odpoveď, ako sa programátorovi podarilo nakoniec Windows 11 spustiť na zariadení Lumia 950XL je však pomerne jednoduchá. Doterajšie testovacie a vývojárske verzie Windowsu 11 totižto nie sú viazané hardvérovými limitáciami. Tie sa zavedú do praxe až v nasledujúcich verziách.

Vývojári a programátori sa „zabávajú“ už niekoľko rokov

Podobné husárske kúsky sme videli už v minulosti. Na mysli máme nie len operačný systém Windows 10 bežiaci na mobilných zariadeniach, ale i ešte väčšie výmysly fantázie. Za jeden z najväčších husárskych kúskov môžeme považovať napríklad spustenie Windowsu 10 na grafickej kalkulačke. Za zmienku ale určite stojí aj spustenie Windowsu 10 na Android zariadení OnePlus 6.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close