SETI: „Život mimo Zeme nájdeme najneskôr do roku 2036“

Astrofyzik Seth Shostak z organizácie SETI hovorí, že mimozemský život už čoskoro nájdeme

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Podarí sa nám niekedy nájsť mimozemský život? To je otázka, na ktorú dnes nepoznáme odpoveď. Mnoho štúdií venujúcich sa tejto téme hovorí, že áno, ale sú aj také, ktoré hovoria nie. Tie pesimistické názory sa najčastejšie odvolávajú na Fermiho Paradox. Väčšia časť vedcov však nie je tak skeptickou a verí, že život vo vesmíre nie je tak unikátnym ako si mnohí z nás myslia. Dôvodom je, že vidíme len nepatrnú časť vesmíru.

„Vo vesmíre nie sme sami“

K názoru, že nie sme vo vesmíre sami, sa prikláňa aj Seth Shostak, seniorský výskumník organizácie SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), ktorý hovorí, že objavenie života mimo Zeme je „predo dvermi“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Shostak hovorí, že procesorová sila počítačov, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri skúmaní vesmíru napreduje nesmierne rýchlo. Konkrétne hovorí, že počítače budú schopné monitorovať čoraz viac kanálov, na ktorých môžu komunikovať mimozemské civilizácie.

„SETI zdvojnásobuje rýchlosť zhruba každé dva roky, pretože rýchlosť do veľkej miery závisí od počítačov,“ uviedol astrofyzik v rozhovore pre The Debrief. Ďalej dodal: „Postupujte teda podľa Moorovho zákona a viete, stavím so všetkými o šálku kávy Starbucks, že do roku 2036 niečo nájdeme.“

Shostak ďalej vysvetľuje, že počítače zohrávajú aj ďalšie dôležité úlohy. Dôvodom je, že množstvo signálov, ktoré sú schopní zachytiť, fyzicky počúvajú počítače, ktoré ich analyzujú.

„Nesedíme pred počítačmi a nepozeráme sa na dáta,“ vysvetlil Shostak pre The Debrief. „To by bolo niečo ako sledovať milióny televíznych kanálov súčasne.“

Ďalej vysvetľuje, že do roku 2036 budú ich zariadenia tak výkonnými, že budú schopní dovtedy zanalyzovať takmer 1-milión hviezdnych systémov, kde predpokladá, že dačo nájdu.

„…do roku 2036 sa počítače inštitútu SETI zlepšia natoľko, aby astronómovia pozreli okolo milióna hviezdnych systémov…“, tvrdí Shostak.

Analytik okrem iného dodáva, že pátrania po mimozemskom živote nám prináša aj množstvo ďalších cenných informácií. Dôvodom je, že objavujú nespočetné množstvo rozmanitých planét, ktoré umožňujú získať iné pohľady na to, aké formy života môžu potenciálne existovať vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre