AppleSpravodajstvo

Séria iPhone 13 konečne príde s technológiou, ktorú používajú Android výrobcovia zopár rokov

Budúci majitelia tohtoročných smartfónov zo série iPhone 13 od spoločnosti Apple sa môžu tešiť na zásadné vylepšenia displeja.

Vyššia obnovovacia frekvencia obrazovky bola ešte pred niekoľkými rokmi výlučne využívaná medzi hráčmi počítačových hier, či medzi ľuďmi spracovávajúcim obraz a iné audio vizuálne médiá. Pred pár rokmi sa však technológia dostala aj do omnoho menšej kategórie zariadení, ako klasické počítačové monitory, či notebooky. Technológia vyššej obnovovacej frekvencie sa totižto dostala aj do smartfónov a behom jedného roka sa rozmohla natoľko, že ju využívajú takmer všetky vlajkové lode s operačným systémom Android, no i násobne lacnejšie Android zariadenia. Aktuálne najviac „zaostávajúcim“ výrobcom v smartfónovom segmente je pomerne nečakane americká spoločnosť Apple. Tá sa ku využitiu tejto technológie zrejme uchýli až v tomto roku. Nové typy displejov by totižto mohli debutovať v sérii iPhone 13, ktorú uvidíme na jeseň tohto roku.

Apple svoju technológiu má, no v smartfónoch sme ju doposiaľ nevideli

Americký technologický gigant z Coupertina vyššiu obnovovaciu frekvenciu displejov už využíva niekoľko rokov, pričom technológia po prvýkrát debutovala v sérii iPad Pro. Technológia vystupujúca pod názvom ProMotion využívala vyššiu obnovovaciu frekvenciu zobrazovacieho LED panelu, ktorý je jednoznačne o čosi horší, ako modernejšie OLED displeje dnes využívané v smartfónoch. Zrejme aj tento fakt zohral úlohu v tom, že sa Apple doposiaľ neuchýlil ku adaptácii tejto technológie vo svojich smartfónoch.

Nová zobrazovacia technológia, vyššia frekvencia

I keď spoločnosť Apple jednoznačne dobieha konkurenciu, nebol by to americký prémiový gigant, ktorý by zároveň s dobiehaním priniesol zásadnú inováciu. Smartfóny z pripravovanej série iPhone 13 totižto majú prísť s úplne novým displejom typu LTPO s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Oproti doterajším 60 Hz a OLED panelu tak pôjde o násobné vylepšenie.

Výrazne menšia spotreba energie

A prečo ide o až o tak zásadné vylepšenie mimo vyššej obnovovacej frekvencie? Nový LTPO panel totižto zásadne znižuje spotrebu elektrickej energie. Aj napriek dvojnásobnej obnovovacej frekvencii sa očakáva, že displej využívaný v smartfónoch sérii iPhone 13 bude spotrebovávať až o 15% menej energie. Zásadnou novinkou má byť údajne aj využitie snímaču odtlačkov prstov v displeji. Nad touto technológiou však stále visí pomerne veľký otáznik. Na bližšie informácie si tak budeme musieť ešte počkať minimálne zopár mesiacov.

Zdroj: Gizchina

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close