Satelity HawkEye dokážu odhaliť z vesmíru pirátov, či pytliakov. Na obežnú dráhu sa dostanú koncom roka
Pôjde o druhú konšteláciu satelitov, ktoré monitorujú rádiové signály po celom svete
Ku koncu roka 2020 sa na obežnú dráhu dostanú 3 satelity, ktoré budú schopné vystopovať pirátov, pašerákov a pytliakov. Vytvorila ich spoločnosť HawkEye 360 a už si údajne rezervovali miesto na jednej z rakiet spoločnosti SpaceX.
Konštelácia satelitov bude úzko spolupracovať s Pentagonom, či americkým Úradom národnej rozviedky (pozn. redakcie: National Reconnaissance Office). Fungovať bude na princípe zachytávania rádiových signálov, prichádzajúcich zo zemského povrchu. Spoločnosť má svoje satelity na obežnej dráhe už od roku 2018. Generálny riaditeľ, John Serafiny, však povedal portálu futurism, že dodatočné satelity zvýšia ich schopnosť monitorovať zločiny z obežnej dráhy.
„Zaznamenali sme množstvo podozrivých lodí po celom svete, dokonca sme odhalili Irán, ktorý pašoval ropu do Sýrie,“ vyjadril sa Serafini.
Satelity HawkEye 360 ďalej odhalili mobilizáciu čínskych jednotiek v údolí Galwan. Práve vďaka tomu sa podarilo lepšie pochopiť napätie, ktoré narastá medzi Čínou a Indiou. Ďalej pomohli národnému parku Garamba odhaliť pytliakov v ich revíri. Ich najnovší projekt ilustruje jeden zo spôsobov, ako možno vylepšiť funkciu HawkEye 360. Viac satelitov urýchli reakčnú dobu a ponúkne presnú lokalizáciu signálu.
„Kedysi boli satelity, poskytujúce obraz, len vládnou doménou. Dnes už existuje mnoho komerčných spoločností, ktoré poskytujú satelitné snímky. HawkEye 360 dokáže zlepšiť funkciu americkej vlády tým, že im poskytne užitočný zdroj verejných dát,“ hovorí Serafini.
Cieľom spoločnosti je dostať na obežnú dráhu až 21 satelitov v priebehu nasledujúcich rokov. Tým sa zníži reakčná doba, ktorú chce spoločnosť stiahnuť až na 45 minút. Vďaka tomu by sa sťažila práca pytliakov, ktorí prenikajú do národných parkov a zabíjajú chránené zvieratá, kvôli trofejam.
„So satelitmi, ktoré máme momentálne na obežnej dráhe, dokážeme monitorovať ktorékoľvek miesto na Zemi, niekoľkokrát za deň. Potrebujeme však tento čas skrátiť, aby sme mohli monitorovať podozrivé lode, alebo poskytnúť lepšiu analýzu,“ dodáva Serafini.
Komentáre