Samsung údajne pracuje na vlastnom CPU pre smartfóny. Spoločnosť to ale popiera

Objavili sa špekulácie, že Samsung pracuje na vlastnom čipe Galaxy Chip pre smartfóny. Kórejský gigant tieto fámy ale popiera.

Telefon Samsung
Zdroj: unsplash.com (Mark Chan)

Výkon smartfónov oproti konkurencii a zároveň nezávislosť od nej bolo vždy horúcou témou u Samsungu. Juhokórejská spoločnosť sa snaží čo najviac zbaviť závislosti od technológií, ktoré ponúkajú iné spoločnosti, čomu je výsledkom aj čipset Exynos. Samsung si však minulý rok uvedomil, že čipsety z ich vlastnej produkcie potrebujú vylepšiť, a tak sa aj na európsky trh dostali vlajkové modely s čipsetmi Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu. Tým si tak juhokórejský výrobca zaistil čas k tomu, aby pripravil Exynosy pre budúce generácie v novom šate. Portál androidauthority.com nás tak teraz informuje o tom, že v príprave sú aj vlastné CPU, ktoré by mohli výrazne vylepšiť nové modely. Čo všetko o tejto zmene zatiaľ vieme? Pozrite sa na to spolu s nami!

Samsung má pracovať na vlastnom CPU

Ako všetci očakávame, návrat čipsetov Exynos by sa mal konať v roku 2025. Dovtedy má Samsung vylepšovať svoje technológie, pričom veríme tomu, že časom by sa Exynos mohol vrátiť oveľa silnejší. Cieľom spoločnosti je prekonať konkurenčné Snapdragony, na ktoré bude do roku 2025 vsádzať. A práve v roku 2025 by mala juhokórejská spoločnosť predstaviť nové CPU pre svoje čipsety, pričom by sa mali pomenovať ako Galaxy Chip. Vývoj CPU s označením Galaxy Chip je totiž v súčasnosti údajne v raných štádiách, no už v roku 2025 by sme ho mali vidieť prvý raz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa všetkého sa ale vlastný CPU od Samsungu dostane do prvých telefónov v roku 2027, teda dva roky po jeho odhalení. Prípravu vlastných CPU pritom už Samsung skúšal aj v minulosti. Naposledy sme svedkami niečoho podobného boli pri sérii Galaxy S20, ktorá vo výbave prinášala čipset Exynos 990. Vtedy boli výsledky smartfónov s týmto čipsetom obdivuhodné a telefóny s Exynosom a doťahovali v oblasti výkonu aj na tie, ktoré prinášali Snapdragon 865. Mali však aj nejaké tie problémy, čo potreboval juhokórejský výrobca vyriešiť.

Prísť by mohol vyšší výkon aj lepšia efektivita

Azda najväčším problémom smartfónov s čipsetom Exynos od Samsungu je ich výkon. Nedoťahujú sa na modely, ktoré ponúkajú vo výbave vlajkový Snapdragon, čo je slabým miestom spoločnosti. Vlastný CPU by však v konečnom dôsledku mohol priniesť vyšší výkon pre smartfóny, čo by používateľov bezpochyby potešilo. Rovnako by sme sa mohli pravdepodobne tešiť aj na lepšiu efektivitu čipsetu, odladené chladenie či dokonca lepšiu výdrž batérie.

Zatiaľ le ale otázne, ako sa Samsung s otázkou vlastného CPU popasuje. Od roku 2019 sme totiž o podobnom pokuse nepočuli, pričom práve v tomto roku skončil ich vlastný Mongoose CPU. Veríme ale, že Samsung počas najbližších rokov bude svedomito pracovať na jeho príprave.

Samsung ale popiera, že pracuje ma vlastnom čipe

„Nedávna správa v médiách, že spoločnosť Samsung vytvorila interný tím, ktorý sa venuje vývoju jadra CPU, nie je pravdivá. Na rozdiel od správ, už dlho máme viacero interných tímov zodpovedných za vývoj a optimalizáciu CPU, pričom neustále získavame globálne talenty z relevantných oblastí.“, uviedla spoločnosť pre portál sammobile.com.

Privítate vlastný CPU v smartfónoch od Samsungu? Alebo by ste radšej kupovali smartfóny so Snapdragonom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre