Rok 2020 nám priniesol aj tieto fascinujúce vesmírne objavy
Tieto 3 objavy sú to naj, čo sa vedcom za tento rok podarilo
Určite sa všetci zhodneme na tom, že rok 2020 nepatrí medzi tie najlepšie. To však neznamená, že sme sa nedostali k niekoľkým pozoruhodným vesmírnym objavom. YouTube kanál SciShow Space si pripravil to naj, čo sa ku nám tento rok z vesmíru dostalo.
Najstaršie zoskupenie galaxií
V januári sa astronómom podaril pozoruhodný nález, ktorý sa datuje až na začiatok samotného vesmíru. Dnes vieme, že približne 700-miliónov rokov po veľkom tresku nebolo vo vesmíre nič, len akási hmla, zložená z vodíkového plynu. Kvôli tomuto plynu sa svetlo v tejto dobe nemohlo voľne pohybovať vesmírom.
Vedci však objavili doteraz najstaršiu skupinu galaxií. Svetlo, ktoré ku nám prišlo nám ju ukazuje v podobe, ako vyzerala, keď mal vesmír len 680-miliónov rokov. Zároveň sa vedci domnievajú, že táto skupina galaxií, ktorá sa nazýva EGS77, pomohla k rozpusteniu vodíkového plynu vo vesmíre. Jej hviezdy totiž žiarili vo vysokom ultrafialovom spektre, ktoré pomohlo k odstráneniu plynu v procese, ktorý sa nazýva ionizácia.
Najrýchlejšia hviezda
Nielen že sa astronómom podarilo objaviť najstaršie galaxie vo vesmíre, objavili dokonca aj najrýchlejšiu hviezdu, ktorá nesie názov S4714. V auguste vydali vedci štúdiu, ktorá bližšie popisuje túto zvláštnu hviezdu.
Vedci píšu, že S4714 sa nachádza v strede našej galaxie a pohybuje sa extrémnymi rýchlosťami. Presnejšie povedané, hviezda cestuje vesmírom rýchlosťou väčšou ako 85-miliónov km/h, alebo aj inak, 8% rýchlosti svetla. Momentálne ide o najrýchlejšiu hviezdu, akú sa nám podarilo objaviť. Vedci sa domnievajú, že hviezda naberá svoju rýchlosť tým, že sa pohybuje nebezpečne blízko supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre našej galaxie.
Neprehliadnite
Obrázok s najväčším rozlíšením v histórii
Astronómovia sa neustále pokúšajú získať kvalitnejšie zábery vesmíru okolo nás. Svedčí o tom aj ich septembrový úspech. Podarilo sa im zachytiť obraz, ktorý dosahoval rozlíšenie až 3200 megapixelov. Rozlíšenie je približne 60-krát vyššie, než aké nájdete aj v špičkových, komerčne dostupných fotoaparátoch. Čo však bolo ich cieľom? Vedci sa rozhodli zachytiť mikroskopický kúsok brokolice.
Komentáre