SpravodajstvoVeda a výskum

Existuje niečo viac ako časopriestor? Pochopenie čiernych dier nám môže priniesť odpoveď

Za horizontom udalostí sa čas a priestor začínajú správať zvláštne, nevieme však prečo

Hovorí sa, že Sir Isaac Newton nám ponúkol odpovede na svet okolo nás, Stephen Hawking nám ale ponúkol otázky. Reč je samozrejme o vesmíre okolo nás, no ešte konkrétnejšie, o gravitácii a čiernych dierach, píše portál Daily Galaxy.

Čierne diery sa radia medzi najväčšie záhady modernej vedy. Zdá sa, že v ich útrobách časopriestor prestáva existovať, čo vedie vedcov k myšlienke, že časopriestor nie je základným kameňom našej reality, ale vzniká z čohosi hlbšieho. Pozoroval to aj George Musser, autor knihy Spooky Action at a Distance.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže nikto zatiaľ presne nevie, čo sú čierne diery zač. Predpovedal ich už Albert Einstein, no ani on im úplne neveril a považoval ich skôr za chybu svojej teórie. Keď sa nakoniec ukázalo, že sú skutočné, astrofyzici boli fascinovaní. Jedným z nich bol aj Stephen Hawking, ktorý sa venoval čiernym dieram. Prišiel na to, že čierne diery sa môžu vyparovať a informácia, ktorá je v nich uväznená sa môže jedného dňa dostať von.

„Veci môžu uniknúť z čiernej diery, buď vyjdú na povrch, alebo možno do iného vesmíru,“ tvrdil Hawking.

Vesmírna záhada

Spolu s Hawkingovými teóriami sa však objavuje aj takzvaný informačný paradox. Podľa zákonov fyziky nemôže byť kvantová informácia zničená, no podľa Hawkinga a jeho teórii o Hawkingovom žiarení, sa táto informácia zničí. Vedci sa snažia prísť na to, kde sa nachádzajú všetky kvantové informácie, ktoré čierna diera pohltí, spolu so všetkým, čo do nej padne.

Niektorí navrhujú aj úpravu Hawkingových rovníc. Čierna diera sa môže vyparovať, no nevylúči žiadnu kvantovú informáciu, dokým sa nedostane na polovicu svojej pôvodnej veľkosti (pozn. redakcie: Vyparovanie čiernej diery by mohlo trvať nepredstaviteľne dlhú dobu).

Henry Maxfield, z University of California tvrdí, že vedci úplne nechápu všetkému, čo sa deje. Upravené rovnice tvrdia, že informácia sa z čiernej diery nejakým spôsobom dostane, aj keď nemá dôvod. Ide o prvý krok k riešeniu obrovskej záhady, aj keď vedcov nepochybne čaká ešte veľa roboty. Matematické výpočty by sa totiž mali dať rozobrať a stále prinášať jasné odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close