RECENZIA: Redmi Note 7 je smartfón, ktorý by sa mal predávať za výrazne viac peňazí, ako si pýta výrobca

Testovali smartfón Redmi Note 7, ktorý sa predáva približne do 200€. Musíme povedať, že smartfón s lepším pomerom cena:výkon asi nenájdete.

Xiaomi Redmi Note 7 recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

V  redakcii sa nám už dávnejšie ocitol smartfón Redmi Note 7, na ktorý paradoxne prinášame recenziu až po tom, čo sme skúšali smartfón Redmi Note 8 Pro. Dlho sme rozmýšľali či sa k telefónu preto vracať alebo nie. Potom, ako sme si porovnávali kvalitu fotografií medzi oboma zariadeniami, tak sme dospeli k názoru, že nepriniesť recenziu by bola škoda. Poďme sa pozrieť na naše postrehy z približne 2-týždňového používania.

Recenzia smartfónu Redmi Note 7

Balenie

Začnime však pekne od začiatku, ako ste na to u nás zvyknutí. Zariadenie je dodávané v klasickej tvrdenej škatuľke typickej pre Xiaomi, ktorá obsahuje rýchlonabíjačku (10W), USB kábel, niekoľko návodov a samotné zariadenie spolu s priesvitným obalom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Redmi Note 7 Global verzia 4GB/128GB

Konštrukcia

Z pohľadu konštrukcie je zariadenie vyhotovené na jednotku. Xiaomi si dalo skutočne záležať. Začnime zadnou stenou. Xiaomi stavilo na sklenenú stenu s farebným prechodom. Vyzerá to skutočne skvelo, dokonca si dovolíme povedať, že za tento dizajn by sa nemuseli hanbiť ani oveľa drahšie zariadenia. Všetky hrany zariadenia sú zaoblené, vďaka čomu sa dobre drží v ruke. Druhým dychom však treba dodať, že sú vyhotovené z plastu. Nič to však nemení na pozitívnom pocite z používania zariadenia. Jediný hendikep je v podobe odolnosti, kedy plast jednoducho nevydrží toľko čo kov. Vo vrchnej časti zadnej steny nájdeme duálnu kameru spolu s bleskom a v strede je umiestnený skener odtlačkov prstov.

Xiaomi Remi Note 7 zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Hrany zariadenia obsahujú 2 tlačidlá (ovládanie hlasitosti a uzamknutie zariadenia), slot pre SIM kartu (vrátane slotu pre pamäťovú kartu alebo pre druhú SIM), USB Type – C výstup, infračervený port a 3,5 jack pre slúchadlá.

Displej

Displej zariadenia je veľký 6,3“ a ponúka vysoké rozlíšenie v podobe 2340 x 1080 bodov s pomerom strán 19,5:9. Jedná sa o LCD IPS displej čo znamená, že bohužiaľ neponúka funkcie ako je napríklad Always-on displej (pozn. redakcie: zobrazovanie notifikácií na vypnutej obrazovke. Treba však dodať, že pod displejom je umiestnená notifikačná dióda). Na druhej strane ponúka veľmi dobré pozorovacie uhly, vrátane podania farieb. Milo nás prekvapila aj dobrá viditeľnosť na priamom slnku. Displej je zároveň pokrytý krycím sklíčkom Gorilla Glass 5. generácie. Aby sme ešte nezabudli, tak vo vrchnej časti je schovaná selfie kamera s rozlíšením 13-megapixelov, ktorá podporuje natáčania vo FULL HD kvalite a zároveň podporuje aj HDR.

Xiaomi Redmi Note 7 displej_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre niekoho sa môže zdať displej o veľkosti 6,3“ veľký, ale opak je pravdou. Dôvodom sú zmenšujúce sa hrany naokolo, vďaka ktorým sa 6,3“ displej zmestí do minuloročného „5,5-palcového“ tela smartfónu. Zároveň Xiaomi ponúka v rámci nadstavby možnosť zmenšenia displeja gestom potiahnutia prstov v spodnej časti displeja (pozn. redakcie: funkcia je dostupná len za podmienky, že používate na ovládanie telefónu dedikované tlačidlá).

Hardware a software

Hardware sám o sebe nie je žiadnym „delom“, ale ani prepadákom. Xiaomi vsadilo na procesor Qualcomm Snapdragon 660 s 8-jadrami v kombinácií s 3GB/4GB RAM a 32/64GB úložným priestorom. My sme mali k dispozícii zariadenie s 3GB RAM. Čo to v praxi znamená? Po úvodnom spustení zariadenia sme mali približne 10GB dát obsadených, teda nám zostalo približne 20GB voľného priestoru. Inými slovami, v prípade, ak nepatríte do kategórie ľudí, ktorí si potrpia na to, aby mali v telefóne desiatky aplikácií, tak je táto hodnota dostatočná. Ak však pracujete s mnohými aplikáciami a radi točíte videá a fotografujete, tak sa nevyhnete pamäťovej karte. Prípadne choďte do verzie so 64GB. Cenový rozdiel nie je vôbec dramatický.

Vráťme sa však k samotnému výkonu zariadenia. V  AnTuTu dosahuje tento telefón priemerné skóre približne okolo 155 až 170 tisíc bodov (v závislosti od zvoleného modelu). Čo to však znamená v praxi? Nezahráte si tie najnovšie hry na najvyššom rozlíšení a nespustíte tie najnáročnejšie aplikácie. Ak nepatríte medzi vášnivých hráčov hier, tak výkon Vás nebude nijak obmedzovať. Priznáme sa, že my sa radíme k bežným používateľom a nijakým spôsobom sme „obmedzený“ výkon nepocítili. To, či sa Vám načíta Facebook, Messenger či iné aplikácie za 0,2 sekundy alebo za 0,5 sekundy, nie je až taký výrazný rozdiel. V princípe si zahráte aj všetky hry, ktoré v súčasnosti fičia medzi užívateľmi (napr. PUBG, Call Mobile a podobne. Nezahráte si ich však plnohodnotne pri najvyššom rozlíšení). Dokonca rozbeháte aj AR aplikácie pre rozšírenú realitu.

Redmi Note 7 vykon_recenzia_antutu
Zdroj: Vosveteit.sk

Z pohľadu softvéru Vás potešíme aktuálnou verziou nadstavby v kombinácii s Androidom vo verzii 9.0. Xiaomi zároveň prisľúbilo dostupnosť nadstavby MIUI 11, vrátane novej verzie Androidu 10.  Aby sme však zariadenia len neospevovali, tak musíme povedať, že zaváha pri väčšom multitaskingu. Hoci rozhranie beží plynulo, pri spustení viacerých aplikácií súčasne alebo pri práci s prehliadačom Google Chrome s otvorenými viacerými oknami súčasne (20 a viac), telefón z času na čas zaváha. Tu musíme však tiež povedať, že sme disponovali len verziou s 3GB RAM. Fotky z rozhrania systému si môžete pozrieť nižšie.

Kvalita fotografií

Zariadenie ponúka duálnu kameru s hlavným 48-megapixelovým AI snímačom (f/1.8, 1,6 um (Samsung S5KGM1) a 5-megapixelovým hĺbkovým snímačom (f/2.2, 1,2 um).

Redmi Note 7 kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako sme v úvode spomínali, že paradoxom je, že sme na smartfón Redmi Note 8 Pro priniesli recenziu skôr ako na Note 7, tak teraz nám to hrá do kariet. Pýtate sa prečo? Lebo podľa nás príplatok 100€, ak nie ste každodenným hráčom hier,  kvôli lepšej kamere nestojí za to. Nižšie si môžete pozrieť porovnanie snímok so smartfónom Redmi Note 8 Pro.

Fotenie pri najvyššom rozlíšení (48MP vs 64MP)

Defaultné nastavenia kamery

Defaultné nastavenia v prípade fotiek s nedostatočným svelom

Ako môžete z porovnania fotografií vidieť, tak rozdiel nie je vôbec taký výrazný, ako by ste možno očakávali. Hoci je našim víťazom zariadenie Redmi Note 8 Pro, ktorému sa podarilo zachytiť o niečo viac detailov  (pozn. redakcie: rozdiel je vidieť hlavne pri snímkach z väčšej vzdialenosti), tak v prípade podania farby sa podľa nás darilo viac smartfónu Redmi Note 7. Rozdiel však vôbec nie je taký dramatický, aby ste nebodaj robili upgrade z Note 7 zariadenia na novší model. V prípade, ak sa predsa rozhodujete medzi týmito dvoma zariadeniami, tak ako sme vyššie spomínali – porovnávajte výkon a v prípade, že je pre Vás dôležitý, tak uprednostnite Note 8 Pro.

Batéria a konektivita

Batériu smartfónu by sme vyhodnotili ako skvelú, bezproblémovo sa dostanete na viac ako 1 až 1,5 dňa aktívneho používania. Z pohľadu konektivity – plná podpora LTE, Bluetooth vo verzii 5.0, výbava senzorov ako sú gyroskop, akcelerometer, proximity, svetelný senzor, digitálný kompas, podpora rýchleho nabíjania, GPS, FM rádio…, nuž nemáme, čo vytknúť tomuto zariadeniu. Možno tak absenciu NFC technológie pre bezkontaktné platby. Otázkou však je, ako často využívate (alebo by ste využívali) túto funkciu? Na to si odpovedzte sami. Vzhľadom na cenovku smartfónu okolo 200€ (za 3GB RAM verziu) nemôžeme povedať na telefón jedno krivé slovo.

Záver

V  jednom z našich starších článkov jeden z diskutujúcich vyjadril názor, že tento telefón je pre chudobných. Nuž, my zdieľame úplne iný názor. Telefón disponuje všetkým, čo môžete od moderného zariadenia očakávať, vrátane dobrej kamery, relatívne slušného výkonu, skvelého dizajnu, kvalitného displeja a podobne. Pre nás je tento telefón jednoducho chytrou voľbou pre ľudí, ktorí sú ochotní akceptovať kompromis v podobe absencie kovového rámčeka okolo zariadenia či technológie NFC. Je to jednoducho jedna z najlepších možností v tejto cenovej kategórii.

Redmi Note 7 Global verzia 4GB/128GB

PS: smartfón sme si objednávali z  e-shopu Geekbuying.com, ktorý ponúka doručenie bez ďalších poplatkov (DPH + CLO) zo skladu v Európe (ES – španielský sklad).  Ak sa rozhodujete či kúpiť alebo nekúpiť tento smartfón, tak Vám odporúčame porozmýšľať aj nad jeho variantmi (nájdete ich na odkaze vyššie).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre