Recenzie

Recenzia: Výkonný, výkonnejší, Lumia 930

V redakcii sa nám objavila súčasná vlajková loď Lumia 930, ktorá je dostupná na našom trhu už zhruba 6 mesiacov. Hneď ako sme ju dostali do ruky, sme vedeli, že sa jedná o výnimočný telefón. Nokia neponúkla klasické oblé telo, ktoré je typické pre radu telefónov Lumia, ale hranaté, ktoré dizajnovo pripomína „jablkový“ telefón.  Po dizajnovej stránke nemáme čo telefónu vytknúť, avšak je to otázka vkusu, preto sa k tomu moc vyjadrovať nebudeme. Dizajn a rozmiestnenie tlačidiel si môžete pozrieť nižšie na obrázkoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

3

2


   

Vyzdvihnúť musíme bočné steny, ktoré sú v kovom prevedení. Výhody takéhoto prevedenia sú vyššia odolnosť voči poškodeniu, ako aj ďalej pridáva prémiový vzhľad telefónu, ale na druhej strane mínusy pocítite pri zmenách teploty, kedy v chladnejších chvíľach telefón  výrazne chladí ruky a v prípade teplejších zase naopak. Čo sa týka konštrukcie, Nokia ako sme u nej zvyknutí nastavila vysokú latku, telefón drží pevne, nevŕzga, neprehýna sa zadný kryt ani nič podobné. Ale treba spomenúť bočné tlačidla, ktorým by som vytkol, že nie sú poriadne zasadené do zariadenie, tlačidla mierne „hrkajú“ a na môj vkus málo „vyčnievajú“ zo zariadenia, čoho výsledkom je ich mierne ťažšie ovládanie.

Displej vás nadchne

Ako začať? Asi najväčším lákadlom tohto zariadenia, je 5“ FULL HD displej (1 920 × 1 080 bodov, jemnosť 441 PPI), ktorému skutočne nie je čo vytknúť. Voľným okom nespozorujete žiadne pixely, ani v prípade keď si priblížite text, internetové stránky či fotografie. Na druhej strane treba podotknúť, že FULL HD rozlíšenie má aj svoju daň v podobne rýchleho vybíjania batérie. Čo sa týka zobrazenia farieb, na môj vkus neboli až tak „plné“, avšak to sa dá jednoducho vyriešiť v nastaveniach displeja, ktoré vám umožnia zmeniť napríklad spomínanú sýtosť farieb. Samozrejmosťou je aj technológia AMOLED s prívlastkom ClearBlack, ktorá disponuje s väčšou citlivosťou na slnečné svetlo. Práve túto funkcionalitu musím pochváliť, reaguje bleskovo pri zmene intenzity svetla, a samotná čitateľnosť na slnku je excelentná, dokonca by som sa nebál tvrdiť, že nezbadáte výrazný rozdiel na priamom slnku a v exteriéri.  Medzi ďalšie funkcionality displeja patrí napríklad ešte funkcia „Sensitive touch“, vďaka ktorej budete môcť ovládať telefón aj v rukaviciach, alebo dokonca aj rôznymi predmetmi ako sú ceruzky, perá, atď…

Treba ešte spomenúť, že Lumii 930 chýba funkcia Glance screen, ktorá sa nachádza napríklad v low-endovom zariadení Lumia 532.

Výkon zariadenia

Výkonnostne telefón patrí medzi špičku nie len na poli Windows Phone telefónov, ale skrz všetky operačné systémy. V rámci OS WP konkurenciu má len v Lumii 1520, ktorá má zhodné parametre: štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktom 2,2 GHz, grafický akcelerátor Adreno 330 a 2GB RAM pamäte, ktorej sekunduje 32 GB úložného prostredia, z ktorého si systém zoberie zhruba 3,5 GB. Telefónu teda nechýba výkon, poradí si so všetkým čo nájdete vo Windows Phone Store, a určite  tomu tak bude aj najbližšiu dobu.

Jedine čo môžeme vytknúť je chýbajúci slot na SD kartu, ale na druhej strane 32 GB je dostatočná kapacita, ktorá bude dostačujúca pre väčšinu užívateľov. A mierne prehrievanie spodnej časti telefónu aj pri menej náročných hrách.

Fotoaparát

Keď ste čítali moje dávnejšie recenzie určite ste si všimli, že fotoaparát je jeden z mojich hlavných parametrov ako posúdiť telefón. V poslednej recenzií som písal, že Lumia 735 robí nadpriemerné fotografie a určite Vás nesklame, ale ako som okúsil 20 Mpx (veľkosť snímača je 1/6,35 cm a svetelnosť f/2,4) šošovku Pure View samozrejme od spoločnosti Carl Zeiss, už by som tak 735-ku nechválil. Lumia 930 momentálne patrí medzi špičku. Hoci fotografie pri porovnaní ďalších vlajkových lodí nevyčnievajú až tak výrazne, ale rozdiel ucítite hlavne vo večerných hodinách kedy nenájde konkurenciu (spolu s Lumiou 1020 a 1520). Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu a LED dióda, ktorá v prípade Lumie 930 je duálna. Výsledkom sú takmer dokonalo čisté fotografie plné farieb. Treba ešte však podotknúť, že hoci nájdete na zadnej strane 20 Mpx rozlíšenie, reálne s Lumiou 930 vytvoríte len 16 Mpx.

Nedostatkom je natáčanie videí, keďže tohtoročné vlajkové lode priniesli natáčanie v 2K rozlíšení, ale Lumia 930 priišla „len“ s FULL HD natáčaním. Na druhej strane treba pochváliť stabilizátor obrazu, ktorý nemá konkurenciu.  Snímková frekvencia je 30 fps. (dôvod opravy: po aktualizácii telefón nahráva v 4K kvalite)

Výdrž batérie

Hoci kapacita batérie je 2420 mAh, tak samotná výdrž nie je nič moc. Telefón na jedno nabitie vydrží maximálne 1-1,5 dňa, a v prípade ak sa radi hráte na telefóne, či sledujete filmy tak nabíjaniu sa nevyhnete už počas obeda. „Ďakovať“ za takúto výdrž musíme hlavne FULL HD displeju, ktorý je hlavným požieračom batérie. Na druhej strane ak patríte medzi užívateľov, ktorý si radi prečítajú noviny cestou do práce, skontrolujú si e-maily, vyhľadáte si nejaké informácie cez aplikácie a podobne, tak určite vás telefón nezradí v polovici dňa. Nabíjanie zariadenia z nulovej hodnoty na stopercentnú trvá zhruba 2,5 hodiny. Medzi vychytávky patrí napríklad aj bezdrôtové nabíjanie, kde nabíjanie trvá o niečo dlhšie.

V telefóne nájdeme aj zabudovaný krokomer

V telefóne nájdeme ďalej zaujímavý senzor „SensorCore“, ktorý dokáže merať Vaše kroky (je potrené doinštalovať aplikáciu Zdravie a fitnes),  bez využitie iných senzorov, čoho výsledkom je takmer nulová náročnosť na spotrebu energie.

Záver

Lumia 930 patrí medzi špičkové zariadenia, ktoré si nájdu určite svojich fanúšikov. Medzi najväčšie klady patrí skvelý displej, ktorého viditeľnosť na priamom slnku je skvelá, priam porovnateľná s viditeľnosťou v exteriéri. Na druhej strane musíme vytknúť absenciu funkcionality Glance Screen, ktorá podľa môjho názoru by určite nemala chýbať vo vlajkovej lodi, slabú výdrž  batérie a mierne prehrievanie spondej časti telefónu aj pri menej náročných úlohach.  Po stránke výkonu telefónu nie je čo vytknúť, poradí so všetkým čo nájdete v obchode, a určite nebudete mať s výkonnosťou problém ani v nasledujúcej dobe. Fotoaparát  patrí medzi špičku, konkurenciu nájde len v Lumii 1020 a 1520. Jedine čo by som vytkol je, že hoci na zadnej strane nájdete informáciu o  20 Mpx fotoaparáte, tak reálna veľkosť  fotografie, ktorú je možné zhotoviť Lumiou 930 je „len“ 16 Mpx.

Cena telefónu začína na úrovni 350 eur. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close