Qualcomm dostal „posvätenie“, aby mohol dodávať procesory pre Huawei

Qualcomm podľa dostupných informácií získal licenciu na dodávku procesorov pre Huawei

Huawei Snapdragon
Zdroj: Koláž Vosveteit.sk (Huawei, Qualcomm)

Huawei je podľa všetkého z najhoršie vonku, minimálne to naznačujú správy publikovane kórejským magazínom 36kr.com.

Ešte koncom minulého mesiaca technologický svet obleteli správy, že nad Huaweiom sa rozťahujú mračná. Dôvodom je, že sa aktívne začalo hovoriť o uvoľňovaní sankcií, ktoré by mali priniesť dlho žiadanú úľavu pre čínskeho výrobcu smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konkrétne sa hovorilo o tom, že by mohli byť čiastočne obnovené dodávky mobilných procesorov a ďalších komponentov. Čiastočne píšeme preto, lebo uvoľnenie sankcií sa malo týkať procesorov (resp. aj ďalších produktov), ktoré nepodporujú 5G technológiu.

Najnovšie kórejský magazín píše, že spoločnosť Qualcomm mala získať licenciu, ktorá jej umožňuje dodávať procesory pre Huawei. Qualcomm tieto správy mal zároveň nepriamo potvrdiť prostredníctvom zverejnenej finančnej správy z 5. novembra, kde je zaevidovaná jednorazová platba v objeme 1,8-miliardy dolárov. Malo ísť o poplatok spoločnosti Huawei za využívanie patentov spoločnosti.

Spoločnosť Qualcomm mala požiadať o udelenie licencie približne 2 mesiace dozadu, pričom aj Huawie sa v tom čase vyjadril, že veria, že USA jej udelí licenciu. Medzičasom boli udelené licencie spoločnostiam Intel a AMD, tie však nedodávajú procesory pre mobilné zariadenia, ale pre počítače. Rovnako licencie mali dostať aj spoločnosti Samsung Display, Sony, či Omnivison.

V súčasnosti však nevieme presne povedať, čo obsahuje aktuálne udelená licencia  a ani to, aké obmedzenia obsahuje. Druhým dychom však môžeme očakávať, že licencia sa bude sťahovať len na dodávky procesorov Snapdragon a nie na procesory Kirin. Zároveň môžeme predpokladať, že licencia neumožňuje dodávky 5G procesorov.

Huawei však nemá ešte stále vyhrané

Huawei s veľkou pravdepodobnosťou bude musieť aj naďalej hľadať riešenia, čo urobí s vlajkovými modelmi smartfónov. Obzvlášť v prípade produktovej rady Mate 40, ktorá bola predstavená s procesormi Kirin 9000. Očakáva sa, že spoločnosti v najbližších týždňoch až mesiacoch dôjdu zásoby procesorov.  Podľa aktuálne dostupných informácií má Huawei totiž k dispozícii len približne 9-miliónov procesorov Kirin 9000. Hoci sa to môže zdať ako dostatok, tak pri pohľad do minulosti, z produktovej rady Mate 30 bolo predaných za 2-mesiace od uvedenie zariadení na trh približne 12-miliónov kusov smartfónov. Nehovor viac o tom, že Huawei umelo brzdil uvedenie zariadení v regiónoch mimo Číny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre