Priemerná cena smartfónov Xiaomi dosiahla nové historické maximum. Čo za tým však stojí?

Zdajú sa Vám Xiaomi smartfóny vo všeobecnosti drahšími? Nie je to len pocit, ale...

Xiaomi Mi 10_logo spolocnosti
Zdroj: Youtube (ASBYT)

Spoločnosť Xiaomi si získala popularitu medzi koncovými zákazníkmi hlavne vďaka kvalitným a cenovo dostupným zariadeniam. Častokrát cena Xiaomi smartfónov bola výrazne lacnejšou oproti iným výrobcom, hoci parametrovo išlo o veľmi podobné zariadenia. Dnes sa častokrát už objavujú názory, že Xiaomi smartfóny z pohľadu ceny a výkonu už nie sú tak atraktívnymi v porovnaní s konkurenciou, ako tomu bolo v minulosti.

Portál news.mydrivers.com poukazuje na novú štúdiu, ktorá sa pozrela na priemerné ceny smartfónov Xiaomi v nedávnej minulosti a v súčasnosti. Závery, ku ktorým prišli analytici, však mnohých z nás nepotešia. Vo všeobecnosti platí, že nové zariadenia sú v porovnaní s predošlými generáciami smartfónov drahšími. Na druhej strane treba povedať, že existuje aj jednoduché vysvetlenie, prečo je tomu tak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priemerná cena Xiaomi smartfónov dosiahla nové historické maximum

Priemerná predajná cena Xiaomi smartfónov na jednotku v priebehu prvého kvartálu tohto roka po prvýkrát v histórii presiahla 1000 Juanov, konkrétne hovoríme o 1038 Juanoch. Z dát, ktoré spoločnosť zverejnila v súvislosti s finančnými výsledkami za 2. kvartál tohto roka vyplynulo, že priemerná cena smartfónov dosiahla nové historické maximum, konkrétne 1116,3 Juanov.

Znamená to, že pri medzikvartálom porovnaní priemerných cien smartfónov na jednotku, došlo k nárastu cien na úrovni presahujúcej hodnotu cez 7%. Pri medziročnom porovnaní, Xiaomi smartfóny sú drahšie už o viac ako 11%.

Treba však povedať, že…

Druhým dychom však treba dodať, že priemerná cena smartfónov automaticky neznamená, že spoločnosť Xiaomi zvýšila svoje marže o 11% v porovnaní s minulým rokom. Vo všeobecnosti Xiaomi začala robiť smartfóny, ktoré sú jednoducho technologicky na vyššej úrovni. Dobrým príkladom je modelový rad smartfónov Mi 9, ktorého uvádzacia cena bola približne na úrovni 449€, zatiaľ čo produktová rada smartfónov Mi 10 presiahla v niektorých regiónoch 1000€. Hoci Mi 9 smartfóny patrili medzi špičku na trhu, tak nikdy nemali prívlastok „naj“ naprieč viacerými kategóriami. Mi 10 zariadenia v čase predstavenia dostali prívlastky ako najlepší fotomobil, najvýkonnejšie zariadenia na trhu, zariadenie s najvyššou kvalitou zvuku na trhu a podobne. Inými slovami, Xiaomi prinieslo smartfóny s najmodernejšími technológiami – od kamery, cez displej, až po zvuk, čo sa logicky muselo odraziť aj na cene zariadenia, ktorá v porovnaní s konkurenciou síce bola už porovnateľnou, ale stále atraktívnejšou. Nejde pritom len o samotné zariadenia z produktovej rady Mi 10. Xiaomi medzičasom prinieslo viacero modelov so sústredením na strednú a vyššiu triedu, pričom smartfónov so sústredením na menej náročných zákazníkov bolo predstavených menej.

Za priemernou cenou smartfónov na jednotku teda stojí viacero faktorov. Jednak trhové trendy, ktoré sa pretavili do pokročilejšieho hardwaru, ktorý je jednoducho drahší, tak bolo aj predstavených viac smartfónov sústredených pre náročnejších zákazníkov. Ide napríklad o smartfóny s podporou 5G technológie, ktoré Xiaomi predstavilo pod krídlami spoločnosti Redmi  v priebehu tohto roka hneď niekoľko.

Zdajú sa Vám Xiaomi smartfóny drahými? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre