Aká bola posledná fotografia sondy Voyager 2, ktorá zachytila Urán?

Sonda vo svojom čase priniesla mnoho neoceniteľných vedeckých dát

Urán
Zdroj: NASA

Dávnym prieskumníkom trvalo tisíce rokov, kým sa im podarilo vytvoriť detailné mapy našich kontinentov. Dnes sa darí, vďaka modernej vede, vysielať do vesmíru sondy, takmer každý rok. Tie posúvajú hranice nášho poznania míľovými krokmi.

Len za posledných 60 rokov bolo do vesmíru vyslaných viac ako 5900 sond. Vo väčšine prípadov došlo k zlyhaniu a zariadenia stratili spojenie zo Zemou. Avšak misie, ktoré skončili úspechom, priniesli dáta, ku ktorým by sa človek len tak ľahko nedopracoval. V roku 1985 sa sonda americkej NASA, Voyager 2, dostala až ku vzdialenej planéte Urán, ktorá sa nachádza v okrajových častiach našej Slnečnej sústavy. To, čo zaznamenala, vysvetľuje YouTube kanál Kosmo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sonda Voyager 2 by nedokázala zaznamenať nič, keby nedošlo k revolučnému objavu v 60. rokoch. V roku 1964 prišiel inžinier Gary Flandro, na to, že koncom 70. rokov sa všetky planéty, za asteroidovým poľom zoradia, vo veľmi úzkom priestore. V našej sústave ide o fenomén, ktorý sa odohrá len raz za 175 rokov.

Bola to výnimočná príležitosť pre sondu, nielen využiť gravitačnú silu planét, ale zároveň ich všetky preskúmať. Nanešťastie bol tento nápad zamietnutý, kvôli vysokým nákladom. NASA však prišla s alternatívou, ktorou bola dvojica sond Voyager. Jedna mala za cieľ preskúmať Jupiter a Saturn, zatiaľ čo druhá sa zamerala na Urán a Neptún.

Urán
Prstence Uránu. Zdroj: NASA/JPL

Vesmírne objavy

Sondám sa podarilo preskúmať turbulentnú atmosféru Jupitera, premenlivé prstence Saturnu, a temnú škvrnu na Neptúne. Išlo o objavy, ktoré boli potvrdené až o niekoľko rokov neskôr. 7. júna 1985 zhotovila sonda Voyager 2 prvé navigačné fotografie planéty Urán.  Zaujímavosťou je, že magnetometer sondy nedokázal zachytiť žiadne magnetické pole, a to aj napriek tomu, že sa nachádzala relatívne blízko planéty.

„Buď sme objavili planétu bez magnetického poľa, alebo je tak bizarné, že nevieme, čo máme hľadať,“ vyjadril sa vtedy Michael Keiser, z NASA Goddard Space Flight Center.

Urán
Posledná fotka sondy Voyager 2. Zdroj: NASA (JPL)

Ukázalo sa nakoniec, že magnetické pole Uránu má nejaké špeciálne vlastnosti, najmä vďaka unikátnej rotácii planéty. Prelet sondy Voyager 2 netrval dlho. Posledná fotka, ktorú stihla sonda zachytiť vznikla, keď už bola sonda milión kilometrov vzdialená od modrej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre