SpravodajstvoZariadenia

Prehrievanie, alebo len vyššia teplota? Ako poznať, či má váš počítač problém?

Hlavne v lete sú vyššie teploty v počítači úplne normálne. Ako poznať, kedy dochádza k prehrievaniu?

Vysoké teploty môžu ovplyvniť výkon vášho počítača a znížiť jeho životnosť. Ako však poznať, či sa vaše zariadenie prehrieva, alebo je len horúce?

Teplo je prirodzený vedľajší produkt elektriny. Všetko, čo používa energiu na to, aby niečo dalo do pohybu, vytvára teplo. V tomto prípade je jedno, či ide o ľudské telo, motor auta, alebo počítač, všetko funguje na rovnakom princípe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V počítači sa teplo vytvára prostredníctvom komponentov a tými najvýraznejšími sú procesor a grafická karta. Elektrický výboj sa v počítači prenáša prostredníctvom obvodov, v ktorých je určitý odpor. Čím viac procesor pracuje, tým viac tepla vyžaruje. Príkladom môže byť napríklad pretaktovanie, kedy prinútite procesor, aby pracoval rýchlejšie. Tento proces si vyžaduje viac elektriny a vydáva viac tepla.

To, ako procesor pracuje závisí od jeho zaťaženia. Ak nič na počítači nerobíte, jeho teplota bude prirodzene nižšia, no akonáhle spustíte nejaký program, procesor začína pracovať a teplota stúpa. Počítačové hry, alebo pozeranie filmov, alebo grafické práce si vyžadujú určitý výkon procesora a ak práve využívate počítač na jednu z vyššie spomínaných činností, teploty porastú.

Prehrievanie počítača

Vysoká teplota ale hneď neznamená, že sa počítač prehrieva. Vyššie teploty môžu ovplyvniť výkon počítača, avšak málokedy sa stane, že by bola teplota tak vysoká, aby ovplyvnila každodennú činnosť. Napriek tomu je dobré, ak viete známky prehrievania. Pomalosť, či pravidelné zamŕzanie sú vážnymi známkami toho, že bola prekročená maximálna odporúčaná teplota procesora.

Ďalším výrazným znakom je hlučnosť. Pri prehrievaní pracujú ventilátory počítača naplno, aby odviedli teplo zo zariadenia. Je dobré dať si na teploty pozor, no nemusíte žiť v strachu, že jedného dňa váš počítač len tak zhorí. Väčšina komponentov má nainštalovanú poistku, ktorá ich odpojí, ak by sa teplota priblížila kritickej hodnote.

V tomto prípade môže dôjsť k úplnému vypnutiu počítača, ktorý sa odmietne zapnúť, dokým teplota neklesne pod bezpečnú úroveň.

Lenže aká je ideálna teplota pre procesor? Všeobecne sa predpokladá, že teplota procesora by nemala presiahnuť 75 °C, no nejde o pevnú hranicu. Všetko, čo sa nachádza pod 60 °C je priam ideálne. Ak má však váš procesor teplotu, presahujúcu 80 °C, mali by ste sa mať na pozore. Táto teplota môže poškodiť vaše zariadenie.

Ak chcete znížiť teplotu vášho počítača, je dobré investovať do kvalitných ventilátorov. Tie treba z času na čas utrieť od prachu. Zároveň by ste nemali počítač neustále vystavovať veľkej záťaži. Majte na pamäti aj to, že počas leta sú teploty vyššie, čo sa odzrkadlí aj na teplote vášho zariadenia. Ak nepociťujete problémy, spomínané vyššie, váš počítač bude s najväčšou pravdepodobnosťou fungovať v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close