Spravodajstvo

Prehliadač Chrome bude tolerantnejší voči náhodnému zatvoreniu kariet. Na čom Google pracuje?

Google pracuje na funkcii pre prehliadač Chrome, ktorá umožní okamžité otvorenie zatvorenej karty potom, ako ju používateľ zatvorí.

Pravdepodobne každému z nás sa stalo, že omylom zavrel kartu prehliadača Chrome. Používatelia v tomto prípade môžu využiť funkciu histórie prehliadania odkiaľ môžu obnoviť zatvorenú karty. V závislosti od šikovnosti používateľa, ale aj od nevyhnutných zdrojov potrebných na spustenie webovej stránky, znovunačítanie webstránky môže trvať od niekoľkých sekúnd, až po niekoľko desiatok. Portál Androidpolice.com najnovšie upozorňuje, že znovuotvorenie zatvorenej stránky bude o čosi jednoduchšie.

Znovuotvorenie zatvorenej karty prebehne rýchlejšie

Portál sa odvoláva na server Chromium Gerrit, kde sa redaktorom portálu podarilo objaviť niekoľko záväzkov vývojárov prehliadača, ktorí sľubujú efektívnejší spôsob načítania nedávno zatvorených stránok. Funkcia by mala dopomôcť k okamžitému otvorenia omylom zatvorených stránok.

Vývojári prehliadača Chrome chcú za týmto účelom  krátkodobo ukladať zatvorené karty do medzipamäte. Funkcia funguje podobne ako spätná vyrovnávacia pamäť prehliadača Chrome (BFcache), čo je metóda spoločnosti Google na okamžité načítanie webovej stránky pri použití tlačidiel späť a dopredu v prehliadači.

„Keď používateľ klikne omylom na tlačidlo Zatvoriť na karte, prehliadač Chrome už nebude stránku okamžite vymazávať z pamäte. Ak osoba kartu obnoví do 15 sekúnd, prehliadač Chrome namiesto opätovného načítania webovej stránky stiahne údaje z jej medzipamäte, čím vytvorí dojem okamžitého načítania.“ píše portál v publikovanej správe.

V praxi to bude znamenať, že po zatvorení karty nedôjde k reálnemu zatvoreniu webovej stránky po dobu niekoľkých sekúnd a preto bude môcť prehliadač Chrome viac menej instantne obnoviť zatvorenú kartu. V závere však musíme dodať, že funkcia ešte nie je dostupnou v prehliadači Canary, čo znamená, že Google ju zatiaľ testuje len internet. Inými slovami, kým funkcia zavíta do bežného života používateľov, tak to môže trvať nielen týždne, ale i mesiace. Rovnako musíme dodať, že aktuálne nie je celkom jasné, ako bude Chrome ukladať zatvorené karty do vyrovnávacej medzipamäte pod tlakom na dostatok voľnej RAM pamäte, aby systém ako aj aplikácia, mohli fungovať plynule aj po zatvorení karty.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close