Spravodajstvo

Smartfóny by mohli byť už čoskoro schopné detegovať predávkovanie sa drogami. Nová aplikácia môže zachrániť množstvo životov

Drogy, opiáty či obdobné látky nie sú pre náš organizmus tým pravým orechovým. Na tom sa zhodne pravdepodobne väčšina z nás. Väčšinou ľudia, ktorí požívajú tento typ látok si prešli niečím čo sa na nich významne podpísalo a takto utekajú z reality.

Niekoľko výskumníkov z Washingtonskej univerzity vyvíja aplikáciu „Druhá šanca“, ktorá dokáže premeniť smartfón na sonarové zariadenie, ktorá dokáže merať dýchanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácia aj napriek tomu, že je v rannom vývojí tak výskumníci zaznamenávajú pozitívne výsledky. Ich aplikácia dokáže v priebehu niekoľkých minút zaznamenať včasné príznaky predávkovania po tom, čo ľudia injekčne použili drogy, napríklad heroín.

Vývojári túto aplikáciu reálne testovali/testujú na 194 pacientoch, ktorí sú aktívnymi používateľmi heroínu, fentanylu alebo morfínu. Najčastejšími príznakmi predávkovania drogami je zastavenie dýchanie alebo jeho výrazné spomalenie. Prostredníctvom aplikácie sa podarilo správne identifikovať 97,7% dočasného zastavenia dýchania a 89,3% spomaleného dýchania.

Aplikácia by mohla pomôcť zachrániť tisícky ľudí

Predávkovanie opiátmi je celosvetovým problémom. Mnoho ľudí namiesto toho, aby hľadalo riěsenie zdravotných či psychických problémov si radšej zoberie tabletku alebo obdobný „oblbovák“.  Napríklad len v USA v roku 2017 na predávkovanie zomrelo viac ako 47000 ľudí.

Vývojári aplikácie Druhá šanca si dali patentovať technológiu, ktorú chcú prepojiť linkami záchrany. Vo výsledku tak keď aplikácia deteguje problém, tak automaticky vyšle požiadavku o zásah záchranárov.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close