ANDROIDSpravodajstvo

Prečo sa Android volá Android? Takáto história stojí za najpopulárnejším operačným systémom sveta!

Systém Android od svojho predstavenia prešiel značný kus cesty. Takto vznikol systém, ktorý je dnes na vrchole popularity medzi smartfónmi.

Operačný systém Android je tu s nami už niekoľko rokov a za ten čas si stihol získať naozaj veľkú popularitu medzi používateľmi po celom svete. Prvá verzia operačného systému Android bola na verejnosť vypustená v septembri roku 2008, no história tohto systému siaha ešte ďalej. A prečo sa vlastne tento operačný systém nazýva tak, ako sa nazýva a nezvolil si preň Google iný názov? Príbeh najpopulárnejšieho operačného systému pre smartfóny je viac než len zaujímavý a my sa naň teraz vďaka portálu How-To Geek pozrieme spolu. Vsadíme sa, že ste všetky tieto informácie o tomto operačnom systéme od Googlu nevedeli.

História tohto operačného systému siaha až do roku 2003

I keď dnes operačný systém Android spadá pod spoločnosť Google, tá ho v skutočnosti nevytvorila. Pôvod tohto operačného systému siaha až do roku 2003, kedy sa zakladatelia spoločnosti Android Inc. rozhodli vytvoriť operačný systém pre digitálne kamery. Tento nápad sa však u tvorcov tohto operačného systému dlho neudržal. Rozhodli sa totiž vytvoriť systém, ktorý by konkuroval systémom ako Windows Mobile či Symbian, ktoré dnes už na trhu nenájdeme. V roku 2005 sa jednému z tvorcov spoločnosti podarilo uzatvoriť spoluprácu s výrobcami ako HTC či Samsung, čím si práve tieto spoločnosti mohli vyskúšať operačný systém Android ako prvé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android (1)
Zdroj: unsplash.com (Denny Müller)

V júli roku 2005 sa tvorcovia operačného systému rozhodli predať svoj systém spoločnosti Google celkovo za 50 miliónov dolárov. Všetci tvorcovia systému rovnako prestúpili ku Googlu a pracovali na svojom systéme pod záštitou Googlu. Práve americký gigant začal so širokým marketingom a ponúkal tento operačný systém ďalším spoločnostiam. Dalo by sa povedať, že práve vďaka tomuto prechodu ku Googlu dnes má Android svoju popularitu vyššiu, ako ostatné operačné systémy pre smartfóny.

Kde za vzal názov Android?

Keď sa povie Android, mnohí si dnes stále predstavia humanoidného robota. V skutočnosti tento názov operačného systému naozaj vychádza z pomenovania pre takéhoto robota. Toto pomenovanie vzniklo už v 18. storočí a pôvodne označovalo akékoľvek stroje, ktoré sa podobali na ľudí. Ešte predtým, než sa však operačný systém Android stal súčasťou spoločnosti Google a vznikla spoločnosť Android Inc., tak zakladateľ spoločnosti, Andy Rubin, pracoval u konkurenčného Applu. Počas práce u amerického Applu Rubin získal prezývku práve Android pre jeho nadšenie k robotom.

Práve táto prezývka zakladateľa sprevádzala počas značnej časti jeho života a pri zakladaní novej spoločnosti určenej práve pre vývoj softvéru sa zakladatelia dohodli, že ju využijú i pre názov systému. Len pre zaujímavosť, i doména android.com bola osobnou doménou Andyho Rubina až do roku 2008, kedy túto doménu „daroval“ svojmu operačnému systému. Rubin síce už dnes nepracuje v spoločnosti Google, no časť z neho stále pokračuje i v tejto spoločnosti i naďalej.

Ktorá verzia operačného systému Android bola vaša prvá? A na akej verzii systému aktuálne bežíte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close