Pozor! Najnovšie objavený malware pre Android smartfóny sa snaží získať údaje k platobným kartám

Najnovšie objavený malware, ktorý sa šíri naprieč Android zariadeniami sa snaží získať údaje k platobným kartám používateľov.

Android Malware
Zdroj: Pixabay.com (Chris Potter), Android, Vosveteit.sk (koláž)

Vo svete Android smartfónov sa objavil nový škodlivý malware „Ginp“, na ktorý poukazujú bezpečnostní experti spoločnosti ThreatFabric. Malware je tentokrát z  kategórie vážnejších ohrození.

Škodlivý malware Ginp

Škodlivý malware Ginp nie je „klasickým“ škodlivým softwareom, s  ktorým sa stretávame najčastejšie. Jeho primárnou úlohou totiž nie je zobrazovanie nechcených, ale otravných reklám, ale snaží sa ukradnúť údaje k bankovým účtom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento škodlivý malware sa maskuje ako populárna služba Adobe Flash Player alebo ako fiktívna aplikácia „Google Play Verifikátor“, prostredníctvom ktorých sa chce dostať do smartfónu. V súčasnosti sa medzi používateľmi šíri hlavne prostredníctvom webových stránok ako .apk súbor (pozn. redakcie: ako inštalačný súbor Android aplikácií). Preto všetkým používateľom Android smartfónov odporúčame inštalovať aplikácie a hry len z oficiálnych obchodov, ako je napríklad Google Play.

skodlivy malware ginp
Via Gizmochina.com

Potom, ako sa Vám dostane tento typ škodlivé kódu do smartfónu, tak automaticky odstráni svoju ikonku zo zoznamu aplikácií. Používateľ tak o nej nemusí ani tušiť. V druhom kroku si malware vyžiada prístup k službám dostupnosti smartfónu, ktoré povoľujú aplikácií pristupovať k systémovým funkciám.

skodlivy malware pyta udaje ku kartam
Via Gizmochina.com

Následne tento malware, nielenže je schopný odosielať SMS správy alebo volať bez Vášho vedomia, ale dokonca aj prekrýva falošnými oknami aplikácie bánk s cieľom, aby získala od Vás prihlasovacie údaje, vrátane informácií ku platobnej karte.

generic-grabber
Zdroj: threatfabric.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre