„Potencionálne nebezpečný“ asteroid preletí popri Zemi už 7. mája

Reálne nebezpečenstvo nám našťastie nehrozí

asteroid-3642332_960_720
Zdroj: Pixabay.com, úprava vlastná

Približne 210 až 470 metrov široký asteroid smeruje k našej planéte pričom najbližšie bude k nej 7. mája. Zverejnila to americká NASA v rámci Centra pre štúdium objektov blízkych k Zemi.

„Potenciálne nebezpečný“ asteroid

Asteroid nesie označenie 438908 (2009 XO) a podľa toho ako odráža svetlo, jeho odhadovaná veľkosť je v rozpätí od 210 metrov do 470 metrov. Objavený bol ešte koncom roka 2009.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa popisu zverejneného americkou NASA, pohybuje sa rýchlosťou 12,7 kilometra za sekundu a očakáva sa, že preletí popri Zemi vo vzdialenosti približne 3,39 milióna kilometrov.

Hoci vzdialenosť je vskutku obrovská, tak americká NASA ho hodnotí ako „potencionálne nebezpečný“. Sú tak hodnotené všetky asteroidy alebo kométy, ktoré sa môžu dostať do blízkosti Zeme s minimálnou prierezovou vzdialenosťou na obežnej dráhe (MOID) 0,05 au alebo menšou (teda ~7,48 milióna kilometrov a menej) a absolútnou veľkosťou približne 150 metrov a viac. Vo všeobecnosti ide o asteroidy, ktoré v prípade zrážky so Zemou, by spôsobili veľké regionálne škody.

Asteroid okrem iného obieha okolo Slnka každých 926 dní a to vo vzdialenosti 127,5 milióna kilometrov. 

V súčasnosti americká NASA nemá žiadne záznamy o asteroidoch, ktoré by predstavovali reálne riziko stretu so Zemou, a zároveň ktoré by spôsobilo väčšie škody. Neznamená to však, že na Zem nedopadajú. Väčšinou ide však o drobné skaly, ktoré zhoria v atmosfére. Posledný väčší stret Zeme s asteroidom bol v roku 1908, kedy do nás narazil asteroid o veľkosti niekoľkých stoviek metrov a zdevastoval okolo 1300 kilometrov štvorcových lesa na Sibíri.

Via sputniknews.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre