Na dark webe sa objavili účty 267 miliónov používateľov Facebooku. Tipnete si, za čo sa dajú kúpiť?

Útočníci si ich môžu kúpiť za naozaj smiešnu cenu

Facebook hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, toppng.com

Facebook je jednou z najväčších zberní osobných dát a pred dvoma rokmi dokonca čelili škandálu, ktorý bol jedným z najväčších škandálov desaťročia. Nedávno nahlásila spoločnosť Cyble, ktorá sa venuje kyberbezpečnosti, že sa na „dark web“ dostali údaje najmenej 267-miliónov používateľov, píše inputmag.com.

Užívateľské dáta za pár stoviek €

Spoločnosť tvrdí, že si mohli zakúpiť osobné informácie používateľov za 500£. Hoci dáta nezahrňujú heslá užívateľov, ohrozené je ich krstné meno, priezvisko, telefónne číslo, vek, e-mail a oveľa viac. Firma tvrdí, že jej pracovníci boli schopní spomínané dáta zakúpiť a následne stiahnuť a nahrať do svojej databázy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Co stoji 260 milionov uctov Facebook pouzivatelov na darkwebe
Zdroj: inputmag.com

„Áno, je to pravda a zároveň strašidelné. Jeden z hackerov vyhodil online bombu odhaľujúcu 267 miliónov používateľov Facebooku za 500 EUR – podrobnosti zahŕňajú ich EMAIL, FNAME, LNAME, TELEFÓN, FACEBOOK ID, POSLEDNÉ PRIPOJENIE, STATUS, VEK…“ píše sa v publikovanej správe.

To, či je váš účet medzi postihnutými si môžete overiť na stránke AmIbreached.com

kontrola uctu na facebooku (1)
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen http://amibreached.com/)

Facebook je v tejto dobe naozaj kontroverzným médiom. Na začiatku mesiaca sme písali o jeho záujme o program Pegasus, ktorý je určený na detailný zber informácií od používateľov stránky. Pegasus je druh kódu, ktorý dokáže preniknúť do zariadení iOS a Android pomocou neškodného kliknutia na odkaz.

Facebook mal údajne záujem o kúpu kontroverzného softwaru Pegasus, ktorý slúži na zber dát o používateľoch

Ako sa mohli útočníci dostať k dátam používateľov je zatiaľ neznáme, no chyba mohla byť v  programoch API tretích strán. Dáta, ktoré unikli na dark web môžu byť použité na iné kyberútoky, či spamovanie užívateľov. Spoločnosť upozorňuje, že vzhľadom na predošlé prešľapy Facebooku je vhodná doba posilniť svoju ochranu. Používajte zložité heslá, majte zapnuté dvojvrstvové overovanie a dávajte si pozor na podozrivé správy, či e-maily.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre