Populárne video aplikácie s viac ako 150-miliónmi stiahnutiami boli označené za Spyware

Ide vcelku o populárne aplikácie

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Analytici z VPNpro prichádzajú s vcelku zaujímavými zisteniami, ktoré hovoria o viacerých aplikáciách označených, ktoré označili za Spyware. Na ich čele stoji vcelku populárna služba VivaVideo s viac ako 100-miliónmi stiahnutiami na platformách Android a iOS.

Populárne aplikácie boli označené ako Spyware

Analytici označili celkom 5 populárnych video aplikácií, ktoré boli vyvíjané čínskou spoločnosťou QuVideo Inc. ako Spyware. Konkrétne ide o aplikácie:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 • VivaVideo
 • VivaVideo PRO Video Editor HD
 • SlidePlus – Photo Slideshow Maker
Video aplikacie oznacene ako Spyware
Zdroj: VPNpro

Prvé tri menované aplikácie maju spolu viac ako 101,5 milióna stiahnutí. Ďalšie dve aplikácie (+ VivaVideo a SlidePlus) sú dostupné prostredníctvom obchodu s aplikáciami pre iOS zariadenia.

 • Tempo
 • VivaCut
Video aplikacie oznacene ako Spyware_2
Zdroj: VPNpro

Pri pohľade na celkové štatistiky, aplikácie boli dokopy stiahnuté viac ako 157 miliónkrát.

Aplikácie sú problémové z toho dôvodu, že žiadajú široké portfólio oprávnení vrátane schopnosti čítania a zapisovania dát a sledovania polohy používateľov, tvrdia to analytici z VPNpro.

Zatiaľ čo povolenia v prípade čítanie a zapisovanie dát dávajú vcelku zmysel, tak v prípade sledovania polohy ide o informácie, ktoré nie sú potrebné na fungovanie ani jednej aplikácie. Nejde však len o sledovanie polohy používateľov. Analytici ďalej dodávajú, že aplikácie pristupujú aj k údajom ako sú napríklad informácie o mobilnom zariadení vrátane telefónneho čísla, informácie o operátorovi, informácie o odchádzajúcich hovorov, nahrávanie zvukov a podobne.

Prehľad  nebezpečných povolení, ku ktorým jednotlivé aplikácie pristupujú

Stručný prehľad nebezpečných povolení, ku ktorým aplikácie pristupujú, si môžete pozrieť nižšie.

 • Čítanie úložiska zariadenia: zahŕňa prístup k uloženým súborom ako aj zápis súborov do zariadenia: vyžaduje to všetkých 5 aplikácií.
 • Prístup k jemnej polohe používateľa: ide o určovanie polohy ku ktorej sa pristupuje pomocou GPS zariadenia, a teda umožňuje aplikáciám sledovať používateľov presnejšie: požadujú to 3 aplikácie – VidStatus, VivaVideo a Tempo.
 •  Prístup k fotoaparátu zariadenia: opäť požadované 3 aplikáciami vrátane VidStatus a VivaVideo.
 • Prístup k informáciám o zariadení: ako je telefónne číslo, sieťový operátor, registrované telefónne účty a stav prebiehajúcich hovorov: požadované dvoma aplikáciami vrátane VidStatus.
 • Zaznamenávanie zvuku zariadenia:  ktorý môže byť prenášaný na externý server alebo sa môže uložiť iba do samotného zariadenie: požadované  aplikáciami VidStatus a VivaVideo.
 • Prístup k polohe na pozadí používateľa: bez toho, aby sa aplikácia dokonca používala: vyžaduje iba editor Tempo.
 • Čítanie histórie volaní používateľa: vyžaduje iba VidStatus.
 • Čítanie kontaktov používateľa: Opäť požaduje iba VidStatus.

Vo všeobecnosti platí, že používatelia by nemali bezhlavo udeľovať jednotlivým aplikáciám povolenia k prístupu jednotlivých častí smartfónu. Platí to obzvlášť v prípade neznámych aplikácií, prípadne ak za nimi stojí vývojár s nie najlepšou minulosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre