Poco X3 Pro vs Poco X3 NFC: Je nový Pro model naozaj lepší?

Poco X3 Pro je oficálne predstavený a ostáva otázkou, či je naozaj lepší, ako jeho predchodca. Pozrite sa na porovnanie týchto smartfónov.

Poco X3 Pro
Zdroj: Youtube.com (Tech Spurt)

Nedávne predstavovanie nových smartfónov z radu Poco rozdelilo ľudí na dva tábory. Sú takí, ktorým sa nové Poco X3 Pro pozdáva a veria, že je pravým nástupcom legendárneho Poco F1. A potom sú tu takí, ktorí by si radšej kúpili minuloročné Poco X3 NFC, pretože pokrok v Pro modele nevidia. Ako to teda je? Pozrite sa na naše porovnanie poriadne vybavených smartfónov za nízku cenu.

Konštrukcia a dizajn

V prípade oboch smartfónov sa pozeráme na model s hliníkovými rámčekmi a plastovou zadnou stenou. Nový Pro model však prináša ochranu displeja v podobe Corning Gorilla Glass 6, pričom minuloročná NFC verzia ponúka „len“ piatu generáciu ochrany displeja. Displej má v oboch prípadoch 6,67″ a ide o 120Hz IPS LCD panel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa týka dizajnu, smartfóny sú si veľmi podobné. Zmena nastala vo farebných prevedeniach, ktoré dodávajú novému Pro modelu mierne kovový nádych. Pro verzia smartfónu teda ponúka modrý, strieborný a bronzový dizajn, zatiaľ čo Poco X3 NFC má len základnú a jednoduchú modrú a sivú farbu. Kamera je uložená rovnako v kruhovom module v strede smartfónu. Na ľavej snímke môžete vidieť novší model, na pravej sa nachádza minuloročný Poco X3 NFC. V každom prípade, vzhľad je individuálna záležitosť a preto si nedovolíme povedať, ktorý z nich je v tejto oblasti lepším.

Výkon a systém

Oba smartfóny poháňa čipset od spoločnosti Qualcomm. Nový model priniesol doteraz nepoužitý čipset Snapdragon 860, ktorý je vylepšenou verziou čipsetu Snapdragon 855+. Na druhej strane však nedosahuje výkon Snapdragonu 888. Je tak na „pol“ ceste za aktuálne najvýkonnejšími smartfónmi na trhu. Poco X3 NFC využíva minuloročný Snapdragon 732G, ktorý ponúka taktiež nadpriemerný výkon. Ako už však zo samotnej rady vyplýva, tak ide o slabší procesor, kde rozdiely pocítite hlavne pri tých náročnejších úlohách.

Veľkou výhodou modelu s prívlastkom Pro je jeho príchod s novým systémom Android 11. Minuloročný Poco X3 NFC zrejme získa o rok nového systému menej, oba však prišli s nadstavbou MIUI 12 upravenou pre Poco. Xiaomi totiž vo všeobecnosti ponúka 2 veľké aktualizácie operačného systému a 3 veľké aktualizácie nadstavby. Ak však zostaneme len pri Androide 11, tak sú na tom rovnako. Rozdiel v aktuálnosti softwaru používatelia pocítia do budúcnosti.

Kamera a výbava

Poco X3 Pro zažil mierny downgrade snímačov. Jeho minuloročná verzia ponúka konfiguráciu snímačov 64 (Sony IMX 682)+13+2+2 mpx, Pro verzia však len 48 ( IMX 582)+8+2+2 mpx. Kamery u Pro verzie je škoda, pretože najmä tá je jednou z priorít pri kúpe nového smartfónu. Selfie kamera u oboch modelov má 20 mpx. Na druhej strane treba povedať, že megapixely nie sú všetko a až prvé ostré testy ukážu, ktorá kamera je lepšou. Dôležitú úlohu hrá totiž v tomto prípade software a výpočtová sila zariadenia, ktorá by mohla slabší hardware doplniť, či dokonca prekonať pomocou pokročilejšej AI.

Čo sa týka výbavy, oba smartfóny ponúkajú NFC pre bezkontaktné platby a disponujú duálnymi reproduktormi. Oba modely taktiež ponúkajú 5160mAh batériu s 33W nabíjaním. Zmena nastáva v pamäťových konfiguráciách, kedy model Poco X3 NFC je k dispozícii vo verzii 6/64GB, 6/128GB a 8/128GB. Vyššia Pro verzia ponúka „len“ 6/128GB a 8/258GB.

Pri porovnaní ceny sme si vybrali verziu 6/128GB, kedy Poco X3 Pro môžete získať za 299€ a Poco X3 NFC už za 230€.

Poco X3 Pro vs. Poco X3 NFC

Ktorý smartfón si teda vybrať? Keď si vezmeme do úvahy všetky vyššie zmienené parametre, tak našim favoritom je tohtoročný model, a to aj napriek tomu, že majú relatívne podobnú výbavu. V jeho prospech však hrá nový vlajkový procesor, ktorý bude mať výrazne dlhšiu „životnosť“, či novší software, ktorý bude o rok dlhšie podporovaným. Na druhej strane v neprospech hrá hlavný kamerový senzor, ktorý na rozdiel od IMX 682 nie je schopný natáčať videá v 4K kvalite pri 60 fps a podobne.  Druhým dychom však nastoľujeme otázku, či vyššia výpočtová sila zariadenia nebude dostatočne schopnou nahradiť nedostatky snímača pomocou AI? To ukážu však až ostré testy smartfónov. Ktorý zo smartfónov by ste vybrali vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre