Pitie alkoholu pre zdravie? Z výsledkov novej štúdie budete prekvapení!

Je možné, aby nám jedno pivo, či pohár vína, zlepšil zdravie?

Môže pitie alkoholu zlepšiť zdravie?
Zdroj: Pixabay(kevcio333)

Výskumy v minulosti poukazovali na to, že abstinenti majú zvýšené riziko úmrtnosti, v porovnaní s ľuďmi, konzumujúcimi malé, až priemerné množstvo alkoholu. Nový prieskum sa na tieto výsledky pozrel bližšie a pokúsil sa zistiť, či je toto tvrdenie pravdivé, píše portál SciTech Daily.

O priaznivom vplyve alkoholu hovorí aj táto štúdia. Vedci z Univerzity v holandskom meste Maastricht zistili, že malé množstvo alkoholu môže dopomôcť k lepšej schopnosti učiť sa nové jazyky. Účastníci výskumu po vypití jedného piva, či poháru vína dokázali lepšie komunikovať anglicky, nemecky, španielsky, či francúzsky. Štúdia dospela k teórii, že za túto schopnosť môže pravdepodobne zníženie úzkosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej práci sa výskumníci pozreli na náhodnú vzorku skladajúcu sa zo 4-tisíc ľudí. Z tejto vzorky bolo 447 ľudí, ktorí nepili alkohol posledných 12-mesiacov pred začiatkom prieskumu. Z nich bolo 405 ľudí predchádzajúcimi konzumentmi alkoholu. 322 z nich malo jeden, alebo viac faktorov, ktoré by prispeli k zvýšenému riziku úmrtia.

Medzi tieto faktory sa ráta fajčenie, či nie práve dobrá životospráva. 125 abstinentov, ktorí tieto faktory nemali, nevykazovali žiadne vyššie riziko úmrtia ako osoby, ktoré požívali malé množstvá alkoholu. Dokonca aj tí, ktorí celý život abstinovali, nefajčili a žili zdravo sa dožívali rovnako, ako ľudia, ktorí konzumovali alkohol v malej miere.

„Výsledky našej štúdie jasne ukázali, že časť populácie, ktorá abstinuje, sa nedožíva menšieho veku ako populácia konzumujúca alkohol v malom množstve. Naše výsledky hovoria proti tendencii piť alkohol ‚pre zdravie‘,“ vyjadrili sa autori štúdie.

Alkohol zdraviu neprospieva

Už dlho bolo zaužívané, že alkohol v malom množstve môže človeku pomáhať. Priaznivý vplyv alkoholu utvrdili výsledky predchádzajúcich štúdii. Tie zistili, že sa abstinenti dožívajú nižšieho veku ako ľudia konzumujúci alkohol s mierou. Tieto štúdie však pracovali s nesprávnou vzorkou. Nová štúdia publikovaná 2. novembra, zistila, že aj abstinenti mohli mať v minulosti problémy s alkoholom.

A nie len s tým. V novej štúdii sa prišlo na to, že väčšina abstinentov mala v minulosti problémy s alkoholom či drogami. Pod tým sa rozumie zvýšená, možno až riziková konzumácia alkoholu, či iných látok. Navyše väčšina abstinentov fajčila a ich životospráva nebola vôbec dobrá. Zvýšené riziko úmrtia pri abstinentoch tak môže byť v drvivej väčšine prípadov vysvetlené inými faktormi negatívne vplývajúcimi na zdravie jedinca.

Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k celej rade chronických ochorení.  Medzi ne sa radí napríklad ochorenie pečene, poškodenie pankreasu, kardiovaskulárne problémy, rakovina, no aj duševné poruchy. Výnimkou dokonca nie je ani vybudovanie alergia na alkohol. Alkohol vedie k masívnym zmenám v biochémii organizmu a poškodzuje mozog. Konkrétne môže viesť k zníženej koncentrácii, či slabšej pamäti. Alkohol totiž poškodzuje bielu hmotu mozgu, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri učení a tvorbe pamäti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre