SpravodajstvoXiaomi

Oplatí sa spraviť upgrade zo Xiaomi Mi 8 na Mi 9? My máme v tom jasno

Xiaomi je bez pochýb jedným z najinovatívnejších výrobcov smartfónov na svete, a ešte k tomu patrí aj medzi cenovo dostupných. Približne 7 mesiacov dozadu sme vymieňali naše redakčné Mi Note 2-dvojky za nové telefóny. Rozhodli sme sa ich vystriedať za vtedajšiu vlajkovú loď Mi 8. Nižšie Vám prinášame niekoľko dôvodov, prečo je podľa nás tento telefón aktuálne tým najlepším čo trh ponúka.

Xiaomi Mi 8 vs Xiaomi Mi 9: oplatí sa spraviť upgrade?

Každý nadšenec mobilných telefónov sa pozerá na ich výkon. Jedná sa totiž o jeden z parametrov, ktoré rozhodujú o kvalite a zážitku z používania telefónu. Asi sa zhodneme, že zamŕzanie či pomalé reakcie nie sú to pravé orechové. Tak isto určite nebudeme tvrdiť, že Xiaomi Mi 8 je výkonnejší smartfón ako Mi 9, lebo jednoducho nie je. Mi 9 ponúka procesor Snapdragon 855, ktorý okrem toho, že je výkonnejší (v AnTuTu dosahuje priemerné skóre 370 tisíc bodov) tak ponúka aj niekoľko technologických noviniek (napr. podporu 5G technológie). Mi 8 (v AnTutu dosahuje priemerné skóre 290 tisíc bodov) ponúka zas minuloročnú generáciu procesorov Snapdragon 845. V praxi však výkonnostný rozdiel je spoznať problematické. Mi 8 má skvelé reakčné odozvy, ktoré sú rádovo v milisekundách a to aj pri spúšťaní tých najnáročnejších aplikácií či hier a ušetriť nejakú tu ďalšiu milisekundu je príliš veľkým luxusom, ktorú človek reálne nepocíti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dodatočné funkcie

Mi 8 je skvelým telefón, ale pravdou je, že jej chýba niekoľko funkcií, ktoré spoločnosť Xiaomi do neho mala zakomponovať. Urobila tak až v Mi 8 Pro verzii a v aktuálnej Mi 9 verzii. Tou naj funkciou, ktorá podľa nás chýba v Mi 8 je podpora bezdrôtového nabíjania. Ponúka totiž dodatočný komfort a lepšiu flexibilitu práce so zariadením ako kábel. Väčšina z vás sa asi chytá za hlavu, prečo práve táto funkcia nám chýba najviac keď Mi 9 ponúka skener odtlačkov prstov v displeji, vyšší štandard rýchleho nabíjania (Mi 9 nabijete o 25% rýchlejšie) a podobne. Dôvod je taký, že Mi 8 ponúka dostatočnú rýchlosť nabíjania, vo väčšine prípadoch si telefón nabíjame cez noc, a ak cez deň, tak 30 minút nabíjania nám pohodlne stačí takmer na celodenné fungovanie. V prípade skeneru odtlačkov prstov v displeji – drahý zbytočný luxus. A dôvod? Mi 8 ponúka odomykanie prostredníctvom tváre (pozn. redakcie: stačí zmeniť región na Indiu alebo Čínu), ktoré funguje na jednotku, a komu by sa málilo tak je možné odomykať telefón aj prostredníctvom Bluetooth hodiniek, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou máte práve na ruke.

Software

Pri predstavení Mi 9 CEO spoločnosti hovoril o tom, že Xiaomi Mi 9 dostal do vienka funkcie ako Always-on vo farebnom prevedení, Dark Mode (Tmavý režim), a podobne. Nuž, jedná sa fakt o skvelé funkcie, avšak drvivá väčšina z nich bude dostupná aj pre staršie modely, vrátane Mi 8. Inými slovami, áno, funkcie nebudete mať medzi prvými, ale stojí Vám to za ten príplatok? Nám teda nie.

Jediná inovácie, ktorá stojí za uvažovanie nad výmenou je fotoaparát

Neviem ako Vy, ale my patríme medzi vášnivých foto(mobilo) nadšencov. Jednoducho našu zrkadlovku máme schovanú v skrini, kde poctivo stráži poličku – na fotenie a natáčanie videí využívame už len smartfón. Mi 9 prišla s novým hlavným fotoaparátom v podobe 3 kamier (12MP snímač Samsung ISOCELL, 48MP snímač Sony IMX586 a 16MP snímač Sony IMX481). Odborná porota DXOMARK tomuto fotoaparátu 107 bodov čo z neho spravilo 3. najlepší fotomobil na trhu. Pre porovnanie, Mi 8 dosiahla „len“ 99 bodov (v čase uvedenia Mi 9 na trh, Mi 8 bola 12.-13. mieste). Inými slovami, ak patríte medzi ľudí, pre ktorých je fotenie vášňou tak potom choďte do Mi 9, ale ak nie, tak zostaňte pri tom čo máte.

Prejdime však k cene, Mi 8 sa aktuálne predáva za približne 360€ pričom cena Mi 9 sa pohybuje výrazne vyššie (aktuálne cenu zariadení nájdete na odkazoch nižšie). Oplatí sa podľa Vás zainvestovať viac? Aké funkcie by Vás presvedčili v prospech 9?

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close