Medicínu čaká revolúcia, vedcom sa podarilo zistiť ako vytvoriť nové mozgové bunky, ktoré sú schopné sa rozmnožovať

nervove bunky nerve-cell-2213009_960_720
Zdroj: pixabay.com

Medicína je jeden z odborov, v ktorom sa každý deň posúvame míľovými krokmi dopredu. Minimálne z pohľadu bežného človeka. Aj keď nás dnes trápia desiatky chorôb tak je ich výrazne menej ako v minulosti. Najnovšie sa vedcom podarilo zistiť spôsob ako vytvoriť nové mozgové bunky. Vo výsledku ak by sa tento nový spôsob zaviedol do praxe tak by to znamenalo nádej pre státisíce ľudí, napríklad trpiacich mŕtvicou alebo iným neurologickým stavom.

Vedcom sa podarilo vytvoriť mozgové bunky, ktoré sú schopné sa ďalej množiť

A predsa sa to dá! Vedci z Heidelbergu University Hospital v Nemecku a univerzity v Innsbrucku v Rakúsku zistili, ako preprogramovať zrelé ľudské krvinky do nervových kmeňových buniek. Čerešničkou na torte je, že tieto bunky sú po prvýkrát v histórii schopné ďalej sa rozmnožovať vďaka špecifickým genetickým vylepšeniam. Svoj výskum uverejnili v časopise Stem Cell.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci veria, že ich zistenia pomôžu zlepšiť regeneratívnu medicínu pomáhajúcu omladiť naše telo. Veria, že tieto bunky by mohli rásť v neurónoch nachádzajúcich sa v centrálnom nervovom systéme alebo v gliových bunkách (gliové bunky poskytujú štrukturálnu podporu nervových buniek. Často ich označujeme aj pojmom „neurálne lepidlo“).  Vo výsledku by mohli pomáhať ľuďom s neurologickými ochoreniami (napr. Parkinsonvá choroba).

Treba však povedať, že aktuálny výskum ukazuje „len“ ako vytvoriť nové kmeňové bunky, ale nie ich lekársku aplikáciu v praxi. Znamená to, že nás čaká ešte cesta ako zaviesť túto metódu do reálneho života. Na druhej strane treba povedať, že pri rýchlosti pokroku ako napredujeme je to len otázka času.

Zdroj: Futurism

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre