Nový procesor Kirin 980 prekoná A12 Bionic od Applu, aspoň to tvrdí Huawei

Zdroj: Huawei

Spoločnosť Apple minulý týždeň predstavila novú generáciu iPhonov, ktoré sú vybavené najnovším procesorom A12 Bionic, ktorý je postavený na 7nm architektúre. Aktuálne ho môžeme bezproblémovo zaradiť na úplnú špičku rebríčka, no dlho sa tam zrejme neudrží. Novému čipu od spoločnosti Apple chce konkurovať procesor Kirin 980 od spoločnosti Huawei. Predstavitelia spoločnosti Huawei na nedávnom brífingu v Dubaji totižto zhodnotili, že sú presvedčení o tom, že nový Kirin 980 bude lepší ako konkurenčný A12 Bionic od Applu.

Vo vývoji je už viac ako tri roky

Huawei na novom procesore Kirin 980 aktívne pracuje už viac ako 3 roky a počas tohto dlhého obdobia sa zameriavala na 4 hlavné oblasti – výkon, efektívnosť, inteligencia samotného procesoru a konektivita.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: techradar.com

Technologický posun má byť naozaj obrovský

Nový Kirin 980 obsahuje až 6,9 miliardy tranzistorov. Presne takýmto istým číslom disponuje aj nový či A12 Bionic, keďže sú oba postavené na totožnej 7nm architektúre. Čo sa výkonu týka, Kirin 980 má byť až o 75% rýchlejší ako jeho predchádzajúca generácia, čo sa týka CPU a až o 46% rýchlejší, čo sa GPU týka. Pôsobivé čísla sa objavujú aj pri porovnaní energetickej účinnosti. Tá sa zvýšila až o 57% v prípade CPU a až o neuveriteľných 178% v prípade GPU.

Inteligentnejší ako kedykoľvek predtým

Obrovský posun čo sa čísiel týka nastal aj v oblasti inteligencie samotného procesoru. Spoločnosť Huawei totižto zdvojnásobila NPU, vďaka čomu dokáže procesor spracovávať neuveriteľných 4500 obrázkov za jedinú sekundu. Inteligencia v podobe AI je využívaná aj pri taktovaní samotného procesoru. AI totižto dokáže určiť, kedy je potrebný vysoký výkon a kedy naopak netreba zbytočne vybíjať batériu.

Bezkonkurenčný z hľadiska konektivity

Na záver treba určite spomenúť konektivitu procesoru, ktorá taktiež prešla výrazným zlepšením. Nový Kirin 980 je totižto prvým procesorom na svete, ktorý podporuje pripojenie LTE Cat.21 s maximálnou rýchlosťou sťahovania až neuveriteľných 1,4 Gb/s.

Nový Kirin 980 bude bez pochýb jedným z najvýkonnejších procesorov tohto roka. Na finálne zhodnotenie si budeme musieť ale počkať do 16. októbra, kedy nám spoločnosť Huawei predstaví nový Mate 20 Pro, ktorý bude vybavený práve najnovším procesorom z dielne spoločnosti Huawei.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Huawei)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre