Nástroj, ktorý umožňuje inštalovať Android aplikácie vo Windowse, obsahuje vírus

Nástroj Windows Toolbox, ktorý umožňuje inštalovať Android aplikácie do Windows počítačov, otvára dvere do systému aj pre vírusy.

Windows skodlivy virus spojeny s androidom
Zdroj: Vosveteit.sk

Android aplikácie v rozhraní Windowsu sú žiadanou funkciou, ktorú Microsoft do počítačov priniesol ešte vo februári tohto roka. A hoci táto funkcia je aktuálne dostupnou len pre niektoré regióny, tak pomocou rôznych trikov, ich môžete spúšťať bez ohľadu na to, kde sa nachádzate. Návod, ako na to, sme vám priniesli v tomto článku.

V snahe prinesenie Android aplikácií do Windowsu zo strany používateľov, mnohí siahajú aj po softvéri tretej strany. Zdá sa, že túto situáciu využili vo svoj prospech aj hackeri, píše spravodajský portál bleepingcomputer.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na Windows Toolbox!

Jedným z takýchto nástrojov, ktorý umožňuje spúšťať Android aplikácie v rozhraní Windowsu, je aj Windows Toolbox, ktorý sa nedávno objavil na serveroch známej platformy Github. Tento nástroj, potom ako ste si ho stiahli, spustil niekoľko scriptov cez PowerShell a následne umožňoval pristupovať k Android aplikáciám v obchode Play.

Aplikácia, to čo sľúbila, skutočne aj ponúkla. Spolu však s Android aplikáciami, otvorila dvere aj rôznym počítačovým vírusom. Počítač okrem iného načítal scripty zo služby Cloudflare Workers, prostredníctvom čoho sa do zariadenia dostal aj škodlivý kód. Vďaka platforme, cez ktorú hackeri načítali externé scripty, mohli ich neskôr upravovať, ako v danom momente potrebovali.

Analýza vírusu odhalila, že škodlivý kód mal viacero schopnosti. Išlo napríklad o odcudzenie údajov z profilov internetových prehliadačov, ako sú napríklad Chrome, Edge a ďalšie. Vírus je ďalej schopný pozastavovať systémové úlohy, ale aj inštalovať rôzne rozšírenia do prehliadača, ktoré neskôr zaznamenávali údaje, napríklad polohu používateľa. Rozšírenia okrem iného dokážu presmerovať používateľov na podvodné stránky, či zobrazovať reklamu.

Záverom nám neodvolí uviesť, že do rozhrania Windowsu môžete dostať oficiálnou cestou Android aplikácie len prostredníctvom Amazon obchodu, ktorý je dostupný v Microsoft obchode. Ako sme však vyššie spomínali, tak obchod s aplikáciami je aktuálne dostupný len pre vybrané regióny, medzi ktorými ten náš chýba. Na druhej strane, pomocou zmeny niekoľkých systémových nastavení, ho môžete stiahnuť a následne sťahovať do počítača aj Android aplikácie. Preto vám odporúčame, aby ste sa vyhýbali nástrojom tretích strán. Môže sa vám to neskôr vypomstiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre