SpravodajstvoVeda a výskum

Naša sústava pravidelne zachytáva objekty z iných sústav: Ako je to možné?

V roku 2017 sme zachytili asteroid Oumuamua, ktorý prišiel z inej sústavy. Dnes už vieme, že nie je jediným.

O asteroide Oumuamua sme mohli po prvýkrát počuť v roku 2017. V tom čase vyvolal vo vedeckých kruhoch poriadny rozruch, pretože išlo o prvý asteroid, ktorý sa ku nám dostal od inej hviezdy. Vedcov však prekvapil nie len tým, ale aj svojim netradičným tvarom.

Niektorí tvrdili, že asteroid Oumuamua môže byť mimozemskou sondou, o čom mal svedčiť jeho zvláštny, podlhovastý tvar, ale aj netradičná trajektória. Iní túto myšlienku zavrhovali a asteroid považovali za viac-menej obyčajný vesmírny objekt. Dnes už ale vieme, že Oumuamua nie je jediným objektom, ktorý ku nám zavítal z inej hviezdnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vedeckej komunite existuje množstvo prác a odhadov o tom, koľko návštevníkov prejde našou Slnečnou sústavou, tvrdí YouTube kanál Astrum. Niektorí si myslia, že našou sústavou môže denne preletieť až 10-tisíc objektov, prichádzajúcich z vesmíru mimo našej sústavy. Tieto objekty by sa mali nachádzať niekde ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu.

Na hranici našej sústavy

Vplyv nášho Slnka totiž možno pozorovať ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu. Za ňou sa nachádza Kuiperov pás a ešte ďalej môžeme nájsť Oortov oblak, ktorý sa nachádza od 50 do 100-tisíc kozmických jednotiek od Slnka. Jedna kozmická jednotka znamená vzdialenosť Zeme od Slnka (pozn. redakcie: približne 150-miliónov km). Ten je zložený z obrovského množstva kozmických objektov, ktoré sú stále zachytené gravitačnou silou Slnka. Je preto pravdepodobné, že niektoré kométy, ktoré môžeme pozorovať prišli z Oortovho oblaku a rovnako sa tam aj vrátia. Ich obežné dráhy sú extrémne eliptické a jeden obeh okolo Slnka im môže trvať aj 100-tisíc rokov.

Medzihviezdne objekty
Znázornenie našej sústavy a Oortovho oblaku. Zdroj: NASA/JPL

Niektoré objekty v Oortovom oblaku sa nemusia nikdy dostať tak blízko k Slnku, aby sme ich mohli pozorovať. Celá naša sústava však obieha okolo stredu Mliečnej dráhy a na tejto ceste sa občas stretneme s gravitačným vplyvom iných hviezd. Následkom toho môžeme stratiť objekty, ktoré sa nachádzajú v Oortovom oblaku. Vedci predpokladajú, že región, podobný Oortovmu oblaku, sa môže nachádzať v okolí každej sústavy.

Rovnako ako my môžeme stratiť jeden z týchto vzdialených objektov, aj iné sústavy môžu vplyvom gravitácie strácať objekty, ktoré sa budú pohybovať v priestore medzi jednotlivými sústavami galaxie. Tým, ako obiehame jadro Mliečnej dráhy môžeme tieto objekty zachytiť. Väčšina medzihviezdnych objektov ku nám prichádza z regiónu, kde sa nachádza hviezda Vega, pretože tým smerom sa pri obiehaní Mliečnej dráhy naša Slnečná sústava pohybuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close