NASA plánuje poslať ďalšie dve misie na Mars pre vzorky povrchu

NASA plánuje misiou Mars 2020 zopakovať úspech aký dosiahli pri misii Apollo v roku 1969. Z Marsu chcú doviezť vzorky.

Misia Mars vzorky
Zdroj: Pexel.com

Jeden z  najväčších vedeckých úspechov misie Apollo v roku 1969 bolo získanie vzoriek Mesiaca, ktoré boli prinesené späť na Zem na preskúmanie. Dokonca aj dnes, o 50 rokov neskôr, vedú tieto vedecké vzorky k vedeckým objavom. NASA dúfa, že sa tento úspech zopakuje misiou roveru Mars 2020, ktorej cieľom je zozbierať vzorky budúci rok po spustení. Na tému upozorńuje portál Digitaltrends.com.

Výzvu predstavuje spôsob, ktorým  dostať vzorky späť na Zem. V  prípade úspešnej misie by išlo o prvý prípad, kedy sa podarilo vzorku doviezť z inej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Misia Apollo 11 ukázala nesmiernu hodnotu vzoriek z iného sveta pre ich analýzu na Zemi.“ Thomas Zurbuchen, koordinátor NASA pre riadenie vedeckej misie sa vyjadril. „Dnes stojíme na pleciach Apolla pripravujúc sa na spustenie počiatočného kroku pre prvý let a návrat z Marsu.“

NASA odhalila viac detailov o  plánoch na zber vzoriek zameraných na kráter Jezero, kde rover Mars 2020 pristane. Rover zozbiera vzorky a umožní tak vykonať základnú analýzu. Následne ďalšie dve misie prinesú tieto vzorky späť na Zem. Prvou z týchto misií by bolo pristátie rakety spolu s vesmírnou loďou a druhým roverom v kráteri a následným vypustením vzoriek na obežnú dráhu okolo Marsu. Druhá misia by ich vyzbierala a následne doviezla na Zem.

Aby sa podarilo dosiahnuť úspech tejto misie, bude NASA spolupracovať s  Európskou vesmírnou agentúrou. Misia nadväzuje na spoločnú plánovanú misiu na Mars zo základne na Mesiaci v rámci projektu Artemis.

„NASA a Európska vesmírna agentúra majú snahu zrealizovať tieto plány pre dovoz vzoriek,“ vyjadril sa Zurbuchen „Tak, ako sa zapísalo do histórie prinesenie prvých vzoriek z Mora kľudu na Mesiaci, tak sa do histórie zapíše dovoz vzoriek z inej planéty, aby nás opäť fascinovali. Tieto vzorky prídu z krátera Jezer na Marse.“


Článok spracoval Peter S.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre