NASA otvára Medzinárodnú vesmírnu stanicu pre komerčné podnikanie. Dostať sa na ňu môže prakticky ktokoľvek

vsmirna stanica atlantis-space-shuttle-619890_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Portáll Space.com informuje, že súkromné ​​spoločnosti sa môžu už teraz uchádzať o krátkodobé obchodné misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu s cieľom realizovať svoje ziskové aktivity, ako je výroba, marketing a reklama.

Aj keď súkromní astronauti nebudú pracovať pre NASA, NASA chce, aby sa prísny výcvik kozmonautov realizoval pod dohľadom astronautov z NASA a aby sa ubezpečili, že sú kvalifikovaní pre let do vesmíru. Títo astronauti budú následne schopní letieť na komerčných strojoch ako sú Crew Dragon od SpaceX či kozmická loď CST-100 Starliner od spoločnosti Boeing.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA plánuje podporovať túto Medzinárodnú vesmírnu stanicu do roku 2024, kedy sa astronauti musia vrátiť, pretože sa 20-ročná stanica blíži ku koncu svojej životnosti. Namiesto toho, aby NASA opustila toto starnúce laboratórium, koncentruje sa na súkromný sektor, aby stimulovala rozvoj ekonomiky a poskytla jej priestor pre demonštrovanie technológií potrebných pre pristátie na Mesiaci.

Viac ako 50 spoločností v súčasnosti využíva Medzinárodnú vesmírnu stanicu na výskum a vývoj. Podľa novej politiky NASA, budú mať komerčné subjekty možnosť rozšíriť rozsah svojich aktivít v laboratóriu na orbite, aby plnohodnotne realizovali výrobu, marketing, reklamu ako i ďalšie ziskové aktivity, povedal Robyn Gatens, zástupca riaditeľa NASA pre program ISS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre