SpravodajstvoVeda a výskum

NASA na Marse opravila netradičným a riskantným spôsobom zaseknutý vrták

Zúfalá situácia si častokrát vyžaduje zúfalé riešenia

Každým dňom pristávací modul americkej agentúry NASA, InSight, posiela na Zem kopu dát. Tie nám ukazujú, že Mars nie je takým mŕtvym miestom, ako sme si doteraz mysleli. Otrasy v pôde, tornáda a rôzne iné prírodné úkazy. Napriek všetkým úspechom, ktoré pristávací modul zaznamenal, sa ukázalo, že toto prostredie dokáže byť pre neho poriadnou výzvou.

Stretol sa totiž s odporom počas toho, ako sa snažil vykonávať jednu zo svojich misií. Niečo zastavilo vrták pristávacieho modulu. Namiesto toho, aby sa ponoril do marťanského piesku a zmeral teplotu planéty, ostal do polovice zaborený. Medzinárodný tím vedcov strávil rok návrhom plánov, ako vrták znovu spojazdniť, no ani jeden z nich nemal úspech.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ukázalo sa, že problém môže tkvieť v samotnej pôde. Vrták navrhli vedci tak, aby sa dokázal bez problémov dostať cez piesočnatý typ pôdy. Na mieste, kde pristávací modul vŕta sa však nachádza pôda, ktorá pripomína skôr hlinu. Problém je v tom, že tento typ pôdy sa lepí na vrták a  znemožňuje mu pracovať.

Netradičné riešenie

Vrtáku chýbalo len malé postrčenie, no na planéte nebolo nikoho, kto by to mohol urobiť. Tím vedcov preto musel improvizovať. K dispozícii mali len malú lopatku, umiestnenú na konci robotickej ruky. Snažili sa najprv podkopať pôdu okolo vrtáku, no to nemalo žiaden úspech. Tím sa preto uchýlil k núdzovému riešeniu, ktorým bolo udrieť lopatkou priamo po vrtáku.

NASA zaseknuty vrtak na Marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Ide o mimoriadne riskantný ťah, pretože všetky krehké spoje, zabezpečujúce komunikáciu s pristávacím modulom sú umiestnené na zadnej strane vrtáku, na mieste, kde mala lopatka udrieť.

„Je to naša posledná šanca,“ vyjadrili sa vedci v interview.

Podľa aktuálnych správ sa táto nebezpečná akcia podarila, pretože vrták znovu kope hlbšie. Ďalším krokom bude postrčiť vrták kompletne do zeme. Následne bude môcť pristávací modul opäť pracovať a splniť si tak úlohu, ktorá mu bola udelená. Vedci tvrdia, že riziko zaseknutia stále hrozí. O osude pristávacieho modulu a jeho vrtáku sa rozhodne v priebehu najbližších dní. Ak sa opäť zasekne, vedci budú musieť priznať, že si na svoje pokusy vybrali zlý druh pôdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close