SpravodajstvoVeda a výskum

V Číne začali používať na liečbu COVID-19 liek Avigan. Pri včasnom podchytení choroby vyzerajú výsledky sľubne

Čínski vedci našli liek, ktorý sa ukazuje byť účinný v boji proti príznakom koronavírusu. Moholo by ísť o prvý krok k funkčnej vakcíne?

Podľa japonských médií našli čínsky lekári antivirálny liek, ktorý sa nazýva Avigan, resp. známy tiež aj ako Favipiravir. Táto látka sa ukázala byť mimoriadne účinnou proti koronavírusu.

„Je to bezpečná látka a podľa všetkých údajov sa s ňou dajú liečiť pacienti s ochorením COVID-19,“ hovorí čínsky minister Zhang Xinmin.

Liek bol v minulosti použitý na boj proti epidémii Eboly v Guinei. Vynálezca lieku sa však musí k tvrdeniam čínskej vlády ešte len vyjadriť. Liek  vytvorila  sesterská spoločnosť japonskej Fujifilm, Fujifilm Toyama Chemical. Podľa zdrojov bol práve vďaka tomuto lieku u pacientov negatívny výsledok na Covid-19, už len po štyroch dňoch. Testy zahŕňali 240 pacientov z Wuhanu a 80 pacientov v Shenzhene.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Liek na obzore? Ešte nejasajme..

Podľa denníka Guardian bola doba liečenia bez podania lieku až 11 dní. Liek Avigan taktiež pomohol zlepšiť pľúcny stav v až 91% prípadov. Bez podania lieku bola 62% šanca na zlepšenie stavu. Nevýhodou lieku však je, že liek nebol tak účinným pri pacientoch, ktorí mali symptómy v pokročilej fáze.

„Avigan sme podali 80 ľuďom, no jeho účinnosť rapídne klesá, keď sa nákaza rozšíri,“ vyjadril sa nemenovaný japonský minister.

Doktori v Japonsku používajú liek Avigan v klinických štúdiách, týkajúcich sa pacientov s miernymi, až stredne-vážnymi symptómami. Dúfajú, že liečba zabráni vírusu rozmnožovať sa v telách pacientov. Japonské ministerstvo zdravotníctva však varuje, že liek nie je až tak účinný pri pacientoch s vážnymi symptómami. Rovnaká limitácia sa ukázala aj v štúdiách, ktoré sa zamerali na pacientov koronavírusu, používajúcich lieky proti HIV, najmä lopinavir a ritonavir.

Okrem iného, v roku 2016 japonská vláda dodávala Avigan ako pomoc proti epidémii Ebola vírusu v Guinei. Avigan by potreboval vládny súhlas na to, aby sa mohol v plnom merítku použiť proti ochoreniu COVID-19, pretože bol vytvorený hlavne na pomoc proti chrípke. Odborníci v zdravotníctve tvrdia, že tento liek by mohol byť schválený najskôr v máji, no keďže sa výsledky klinického výskumu zdržali, zdržané bude aj odsúhlasenie lieku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close