Najčastejšie klamstvá sú takzvané „biele lži“: Prečo ľudia nehovoria pravdu?

Klamstvá sa v niektorých prípadoch môžu brať ako spoločensky prospešné.

Klamstvá
Zdroj: YouTube(It's Okay To Be Smart)

Byť úplne úprimný nie je najlepší spôsob, ako jednať s ľuďmi a ako si upevňovať medziľudské vzťahy. Tvrdí to YouTube kanál It’s Okay To Be Smart, ktorý zároveň poukazuje na to, že ak chceme pochopiť, prečo ľudia klamú, musíme sa pozrieť na túto našu negatívnu vlastnosť z hľadiska evolúcie.

Nikto presne nevie, kedy ľudia začali klamať, no predpokladá sa, že sme túto schopnosť nadobudli tesne po vzniku reči. Slová nám umožňujú prekrúcať pravdu, vyhýbať sa pravde alebo ju rovno poprieť, no klamanie nie je špecifické len pre nás ľudí. Chameleón dokáže napríklad klamať svojim telom a splynúť s okolím, čím si môže v nebezpečnej situácii zachrániť život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže prečo ľudia klamú? Behaviorálny ekonóm Dan Ariely vytvoril zaujímavý experiment, ktorý mal túto problematiku viac priblížiť. Skupinke ľudí dal matematickú príklad. Úlohou bolo nájsť dve čísla, ktoré dokopy dajú číslo 10. Ide o pomerne jednoduchú úlohu, no Ariely dal účastníkom experimentu len 5 minút a veľké množstvo papierov s úlohami. Zároveň im sľúbil, že za každú správne vyriešenú úlohu dostanú dolár. Po uplynutí časového limitu si mali spočítať správne výsledky a papier vložiť do skartovačky.

Chyták bol v tom, že papiere neboli skartované a výskumníci si mohli spätne pozrieť výsledky. Ukázalo sa, že až 7 z 10 ľudí pri úlohe podvádzalo. Zároveň ale išlo o kalkulované klamstvo. Podvodníci povedali väčšie číslo, aby získali viac peňazí, no neprehnali to, aby nevzbudili podozrenie.

Neškodné klamstvá

Ľudia klamú pomerne často, avšak nie vždy ide o klamstvo, ktoré môže napáchať škodu. Ide o takzvané „biele klamstvá,“ napríklad pochválite niekomu kus oblečenia, aj keď sa vám v skutočnosti nepáči. V drvivej väčšine prípadov ľudia, ktorí klamú, veria, že pravda by mohla druhej strane ublížiť. Klamári preto veria, že klamstvom ochraňujú svoje okolie, alebo dokonca chránia seba.

Ľudia, ktorí klamú preto, aby ochránili seba, tak robia aby sa vyhli trápnemu okamihu, nepochopeniu, alebo konfliktu, no môžu klamať aj preto, aby zlepšili svoje postavenie. Presným opakom sú klamstvá, ktoré hovoríme preto, aby sme uchránili svoje okolie. Väčšina klamstiev, ktoré dennodenne hovoríme ale nie je vo svojej podstate zlá a nechceme tým nikomu ublížiť.

Zaujímavé je, že drobné klamstvá vo väčšine prípadov ľudia hovoria, keď sú v kontakte s niekým cudzím, avšak väčšie klamstvá, ktoré by mohli seriózne ublížiť sa hovoria práve blízkym osobám. Prečo je to tak? Ukazuje sa, že ak sa človek nachádza v skupine priateľov, a je úprimný v drobnostiach, v ktorých by cudzincovi klamal, vzťahy v skupine sa môžu ešte viac utužiť.

Je preto prirodzené, že nebudeme hovoriť drobné, bezvýznamné, klamstvá ľuďom, ktorých si vážime. Avšak práve preto, že si týchto ľudí vážime, sme ochotní klamať v oveľa vážnejších prípadoch, ktoré by mohli mať negatívny dopad na tieto vzťahy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre