Na Ukrajine kryptomeny dostávajú zelenú. Okrem iného, ich ťažba im môže vyriešiť problémy s prebytkom energie

Ukrajina, narozdiel od Číny, legalizovala obchodovanie s kryptomenami. Odhaduje sa, že viac ako 12% populácie vlastní kryptomeny.

Bitcoin
Zdroj: unsplash.com/@micheile

Ukrajinský parlament takmer jednomyseľným hlasovaním prijal zákon, ktorý kryptomenu legalizuje a reguluje. Návrh zákona bol predložený ešte v roku 2020 a teraz mieri k stolu prezidenta Volodymyra Zelenského. Obchodovanie s kryptomenami na Ukrajine až doteraz existovalo v šedej zóne. Na tému upozorňuje portál cnbc.com.

Ukrajina je piatou krajinou v priebehu niekoľkých týždňov, ktorá stanovila základné pravidlá pre trh s kryptomenami, čo je znakom toho, že vlády na celom svete si uvedomujú existenciu  bitcoinu a iných kryptomien. Kryptomeny sú na Ukrajine veľmi populárne a odhaduje sa, že viac ako 12,7% z celkového počtu obyvateľov Ukrajiny aktuálne vlastní nejakou formou kryptomeny. Ukrajinci zarobili v roku 2020 na bitcoinových investíciách približne 400 miliónov dolárov, čím sa ukrajinskí investori v oblasti kryptomien stali jednými z najbohatších na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V oblasti energetiky má Ukrajina presne opačný problém ako Čína

Ťažba kryptomien má zaujímavé dôsledky pre ukrajinský energetický sektor. Zatiaľ čo v Číne ťažba kryptomien ohrozuje stabilitu energetického sektora a spôsobuje časté výpadky elektrickej energie, Ukrajina vyrába takmer polovicu svojej elektrickej energie prostredníctvom 15 jadrových reaktorov a vykazuje energetické prebytky. Ukrajinské ministerstvo energetiky zdôrazňuje, že ťažba kryptomien je veľmi účinný spôsob, ako využiť prebytočnú energiu, pretože finančné dôsledky tejto situácie s prebytočnou energiou sú pre krajinu veľmi nepriaznivé. Štátna firma pod názvom Energoatom, ktorá prevádzkuje tamojšie jadrové elektrárne, vykázala v roku 2020 straty vo výške viac ako 170 miliónov amerických dolárov. Práve ťažba kryptomien dáva ukrajinskému energetickému sektoru určitý impulz, ako efektívne využiť vzniknuté energetické prebytky. Štátna firma sa už dohodla na budúcej spolupráci, podľa ktorej bude dodávať energiu ťažobným operátorom. Pre ukrajinskú vládu by to tiež mohlo znamenať, že vyťažené bitcoiny by mohla držať vo svojich rezervách, alebo ich predať s cieľom zvýšenia národného HDP.

Kryptomeny ako nástroj boja proti nestabilite a korupcii

Kvôli vysokej miere nedôvery ukrajinskej verejnosti voči ukrajinskému bankovému systému, korupcii a nestabilite, vidí ukrajinská vláda i samotní občania v kryptomenách isté svetielko nádeje. Niekoľko veľkých bánk už na Ukrajine skolabovalo, ukrajinská vláda vyhlásila viac ako 90 bánk za platobne neschopné, čím mnoho ľudí prišlo o svoje peniaze. Bankový sektor je považovaný za nefunkčný a dominujú mu skorumpovaní oligarchovia. Všetky tieto dôvody nútia Ukrajincov spoliehať sa na kryptomeny s cieľom ochrániť svoje aktíva. Nielen mladá inovatívna generácia sa túžobne pozerá do budúcnosti, snaha o zmenu je v celej spoločnosti veľká a perspektíva kryptomeny pre Ukrajinu je obrovská, píše portál techcrunch.com.

Práve tento navrhovaný zákon ochráni majiteľov virtuálnych aktív a výmenných platforiem pred podvodmi, pomôže určiť, ako bude Ukrajina v budúcnosti regulovať trh s kryptomenami a tiež oficiálne umožní pôsobenie bitcoinových spoločností v tejto krajine.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre