BezpečnosťSpravodajstvo

Microsoft: Za väčšinou štátom riadených kybernetických útokov stojí Rusko

Výročná správa spoločnosti Microsoft zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou prináša detaily o štátmi riadených kyberútokoch.

Kybernetická bezpečnosť je stále rozvíjajúcou sa témou, ktorej musíme chcene či nechcene dávať stále väčšiu váhu a pozornosť. Veľké technologické spoločnosti, sociálne siete, online služby či dokonca štátne organizácie musia zbrojiť proti hroziacim kybernetickým útokom stále viac a viac. Kybernetických útokov pribúda rok čo rok nespočetné množstvo a častokrát sa ku ich pôvodcom nikdy nedopátrame. Menším „insightom“ do tejto témy však môže byť aj najnovšia výročná správa spoločnosti Microsoft o kybernetickej bezpečnosti (via Neowin.net). Spoločnosť v nej detailne popisuje pôvodcov kybernetických útokov, ktoré zaznamenala vo svojich cloudových službách a je dosť možné, že výsledky štúdie niektorých nemilo prekvapia.

Väčšina zaznamenaných kyberútokov mierila z Ruska

Výročná správa spoločnosti Microsoft sumarizuje dáta zozbierané v období od júla 2020 až do júna 2021, takže informácie možno považovať za stále čerstvé a aktuálne. Správa obsahuje množstvo zaujímavých zistení vrátane štatistík poukazujúcich na najväčších kybernetických „útočníkov“, ktoré spoločnosť Microsoft zaznamenala vo svojich službách. Zrejme najprekvapivejším údajom je, že až 58% kybernetických útokov zaznamenaných spoločnosťou Microsoft pochádza z Ruska. Prekvapujúci je aj nárast útokov na vládne agentúry cudzích štátov zo strany Ruska. Tie v porovnaní s predchádzajúcim obdobím narástli až o 50%, keďže za „posledný rok“ predstavovali až 53% všetkých útokov, zatiaľ čo v predošlom období predstavovali iba 3% zo všetkých zaznamenaných útokov. Medzi najviac dotknuté vládne agentúry patria pomerne očakávane agentúry z USA, Ukrajiny ako aj z Veľkej Británie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na zozname nájdeme aj ďalších silných hráčov

Pochopiteľne, Rusko nie je jedinou veľkou rybou z pohľadu kybernetických útokov smerujúcich do iných krajín. V poslednom období boli mimoriadne aktívne aj ďalšie krajiny ako Severná Kórea, Irán, Čína a Južná Kórea, pričom na zozname pribudli aj Turecko a Vietnam. Pri pohľade na tieto štatistiky však treba brať ohľad na to, že sa jedná o štatistiky zbierané zo služieb spoločnosti Microsoft, ktoré sú vo veľkej miere využívané práve krajinami, ktoré sú práve cieľmi útokov z vyššie spomenutých krajín. Pri globálnom meradle všetkých služieb by sme určite na zozname našli aj iné západné veľmoci.

Prekvapivé štatistiky za posledné obdobie

Microsoft vo svojej správe zverejnil aj zaujímavé detaily o jednotlivých útokoch a útočníkoch. Za zaujímavosti z tejto oblasti možno považovať napríklad až 4-násobné zvýšenie ničivých kybernetických útokov Iránu na Izrael, keďže napätie medzi týmito dvomi krajinami neustále rastie. Mnohých možno prekvapí aj fakt, že častým cieľom Severnej Kórey boli kryptomenové spoločnosti. Cieľom útočníkov mal byť čo najväčší zisk, čo pri pohľade na biednu ekonomickú situáciu Severnej Kórey zrejme nikoho neprekvapí.

„Trendy sú jasné: štáty stále častejšie používajú a budú používať kybernetické útoky bez ohľadu na ich politické ciele, či už ide o špionáž, narušenie alebo zničenie. Očakávame, že sa do zoznamu osôb zapojených do útočných kybernetických operácií zapojí viac krajín, a že tieto operácie budú čoraz drzejšie, vytrvalejšie a škodlivejšie, pokiaľ nebudú mať vážnejšie dôsledky. A trh s počítačovou kriminalitou bude stále sofistikovanejší a špecializovanejší, pokiaľ všetci nevyvinieme svoju prácu, aby sme ich zastavili. V boji proti týmto obavám sa pracuje viac ako inokedy, ale budeme musieť zaistiť, aby zostali na vrchole národných a medzinárodných programov aj v nasledujúcich rokoch, “ upozorňuje spoločnosť Microsoft vo svojej správe.

Z hľadiska čísel až 21% kybernetických útokov bolo zameraných na spotrebiteľov, pričom zvyšných 79% bolo zacielených na podniky. Medzi najviac zacieľované sektory patrili vlády a vládne organizácie (48%), mimovládne organizácie a think-tanky (31%), vzdelávanie (3%), medzivládne organizácie (3%), IT (2%), energetika a média, každé s 1% zastúpením. Microsoft v správe upozornil aj na zvyšujúce sa zbieranie politických informácií a ekonomických záležitostí susedných krajín zo strany Číny, ale aj o zvyšujúcom sa počte ransomware útokov. Podľa spoločnosť Microsoft práve ransomware útoky patria medzi stále populárnejšie typy kyberútokov. Problémom je najmä to, že sa „počítačová kriminalita stáva službou“. Škodlivý softvér ako aj niektoré typy kybernetických útokov si tak môže kúpiť takmer hocikto, čo pre bežných ľudí, spoločnosti a vládne organizácie znamená ešte väčšie riziko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close