SpravodajstvoVesmír

Maďari schválili vesmírnu stratégiu krajiny. Čo je jej obsahom?

Maďarská vláda schválila dokument Vesmírna stratégia Maďarska. Maďari sa chcú stať lokálnym lídrom v oblasti výskumu vesmíru.

Naši susedia, Maďari, schválili dokument pod názvom „Vesmírna stratégia Maďarska„, informovalo vo štvrtok agentúru MTI ministerstvo zahraničných vecí, píše TASR. Dokument aktuálne neobsahuje konkrétne kroky v spojitosti s výskumom vesmíru, ale skôr rozvojové možnosti a smery v oblastiach vesmírneho výskumu a ďalších činností v tejto oblasti, ktorým sa chce krajina do budúcnosti venovať.

„Maďarsko – podobne ako väčšina európskych krajín – zadefinovalo svoje možnosti a rozvojové smery v oblastiach vesmírneho výskumu a vesmírnych činností vo vesmírnej stratégii,“ píše sa v dokumente rezortu diplomacie.

Maďari chcu byť aktívnymi v oblasti výskumu vesmíru

Cieľom prijatej stratégie je, aby bolo Maďarsko aktívnym hráčom v globálnom hodnotovom reťazci vesmírneho sektora a aby zohrávalo regionálnu vedúcu úlohu v určitých rozvojových oblastiach a zároveň prispelo k zlepšeniu konkurencieschopnosti hospodárstva.

Dokument, ktorý bol schválený maďarskou vládou, obsahuje 3 hlavné piliere, ktoré sa týkajú oblastí využitia možností vesmírneho sektora v oblastiach inovácií a udržateľného rozvoja, ďalej posilnenia medzinárodnej úlohy Maďarska, rozšírenia jeho vzťahov a vytvorenie rámca organizácií koordinácie. Tretím pilierom je rozvoj infraštrukturálneho zázemia a sociálnych a ekonomických podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre vesmírny sektor.

Vesmírna stratégia Maďarska, ktoré je členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA), je v súlade s obsahom stratégie Agenda 2025 tejto agentúry, s hlavnými cieľmi Vesmírneho programu Európskej únie 2021-2027, ako aj s cieľom rozvoja hospodárstva maďarskej vlády, podčiarkol rezort diplomacie.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close