Lode a rakety SpaceX využívajú open source software

Spoločnosť SpaceX chcela zmodernizovať oblasť, ktorá sa spolieha na dekádu staré programy

Elon Musk_spaceX uspesny start
Zdroj: SpaceX (Twitter), Vosveteit.sk (koláž)

Software, ktorý používa spoločnosť SpaceX vo svojich raketách Falcon vrátane lode Crew Dragon, či v satelitoch Starlink je veľmi podobný softwaru, ktorý môžete nájsť vo vašom počítači, či smartfóne.

Astronauti americkej NASA, Bob Behnken a Doug Hurley používali program založený na jadre prehliadača Google Chrome, najpoužívanejšom prehliadači na svete (Chromium). Rakety a satelity spoločnosti SpaceX zase používajú operačný systém, ktorý je variantou Linuxu,  píše Cnet.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas programu Reddit AMA (pozn. redakcie: Ask Me Anything) Behnken a Hurley vysvetľovali úsilie programátorov SpaceX zmodernizovať oblasť vesmírneho priemyslu, ktorá sa spoliehala na dekádu starý software. Spoločnosť je známa svojimi futuristickými nápadmi, ako napríklad raketa, ktorá sa dokáže sama vrátiť na Zem a pristáť. Dvojica astronautov vysvetľuje, že aj napriek tomu, že softvér prakticky nevidíme, kľúčový je v tom, že riadi všetky aspekty vesmírneho letu.

SpaceX použil Chromium, open-source základ webového prehliadača Chrome, v ktorom naprogramoval dotykovú obrazovku vesmírnej lode Crew Dragon. Software sa použil aj pri lete Demo-2, ktorý vyniesol dvojicu amerických astronautov na vesmírnu stanicu. SpaceX začali predkladať dizajnové nápady agentúre NASA, no nakoniec  u NASA neuspeli, ale aj napriek tomu sa rozhodli využiť vo vlastnej réžii.

„Páčili sa nám možnosti, ktoré prichádzajú s internetovými prehliadačmi,“ vyjadril sa vývojár Sofian Hnaide počas programu AMA.

Program je napísaný kombináciou jazykov HTML a JavaScript. Astronautom ukazuje presne to, čo potrebujú a dokáže interpretovať ich pohyby prstov na obrazovke. SpaceX sa chcel odlíšiť od bežných metód, ktoré používajú jednoduchšie kódovacie jazyky. Kapsula Crew Dragon má aj tradičné „gombíky“ ktoré umožnia astronautom reagovať na kritické situácie, akou je napríklad požiar.

Rozhranie založené na Chromium sa pripája na software, zodpovedný za kontrolu vozidla. Ten je napísaný v programovacom jazyku C++ a beží na open-source operačnom systéme Linux. SpaceX má vlastnú variantu Linuxu, ktorá spolupracuje s unikátnym hardvérom spoločnosti. Táto verzia je však podľa dizajnérov ako „blízky príbuzný verzií, ktoré fungujú na každom smartfóne.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre