APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Koniec Internetu Explorer sa blíži! Microsoft prezradil oficiálny dátum ukončenia podpory

Legendárny internetový prehliadač, ktorý ešte pred pár rokmi zápasil na priečkach najpoužívanejších prehliadačov, to má definitívne zrátané.

Pre niektorých spomienka na legendu, ktorú využíval na dennej báze, pre niekoho možno spomienka na z duše nenávidený a vždy zaseknutý internetový prehliadač. Legendárny Internet Explorer, ktorý notoricky poznajú aj tí najmladší používatelia operačného systému Windows, sa už o rok definitívne dočká ukončenia oficiálnej podpory. O tomto kroku zo strany spoločnosti Microsoft sa špekulovalo už v minulom roku, no až do včerajšieho dňa o ukončení podpory nepadli žiadne oficiálne slová.

Oficiálny koniec legendy je tu

Spoločnosť Microsoft totižto včera, čiže 19. mája 2021 oficiálne oznámila dátum ukončenia podpory desktopového internetového prehliadača Internet Explorer. Ku tomuto kroku by malo dôjsť až o viac ako rok, presnejšie 15. júna 2022. Microsoft týmto dňom plánuje definitívne ukončiť akúkoľvek podporu desktopovej aplikácie Internet Explorer 11. Už v polovici augusta tohto roka však plánuje spoločnosť Microsoft ukončiť podporu Internetu Explorer 11 zo strany svojich iných produktov a aplikácií.

Zdroj: Windows Blogs

„Za posledný rok ste si mohli všimnúť náš odklon od podpory prehliadača Internet Explorer („IE“), napríklad oznámenie o ukončení podpory prehliadača IE online službami Microsoft 365 . Dnes sme v ďalšej fáze tejto cesty: oznamujeme, že budúcnosť aplikácie Internet Explorer v systéme Windows 10 je v Microsoft Edge. Microsoft Edge je nielen rýchlejší, bezpečnejší a modernejší zážitok z prehliadania ako Internet Explorer, ale dokáže vyriešiť aj kľúčový problém: kompatibilitu so staršími, starými webmi a aplikáciami. Microsoft Edge má zabudovaný režim Internet Explorer („režim IE“), takže k týmto starým webovým serverom a aplikáciám založeným na programe Internet Explorer máte prístup priamo z Microsoft Edge, “ uvádza spoločnosť Microsoft vo svojom Blogu.

Pre možno pár desiatok, či stoviek tisíc bežných používateľov po celom svete to teda znamená nutnosť presedlať na nový, násobne rýchlejší, bezpečnejší a lepšie vybavenejší internetový prehliadač Microsoft Edge, ktorý nájdu na všetkých zariadeniach s Windowsom 10. Podobnú alternatívu musia zvoliť aj podniky a veľké spoločnosti, ktoré zrejme ako jediné doposiaľ držali Internet Explorer „ako tak pri živote“. Práve podniky využíva IE dodnes na beh svojich interných aplikácií a rôznych online systémov. Pre týchto zákazníkov je riešením taktiež Microsoft Edge. Ten bude až do roku 2029 podporovať tzv. Internet Explorer režim, v ktorom bude možné prehliadať a využívať všetky aplikácie a systéme postavené práve pre IE.

Samozrejme, alternatív je na trhu neúrekom. Väčšina zákazníkov už pred rokmi presedlala na aktuálne najpoužívanejší internetový prehliadač Google Chrome, či stále populárny Firefox. Aktuálne však ide do popredia práve spomínaný Microsoft Edge, ktorý si od prehliadača Chrome vypožičal jadro Chromium. Na trhu však nájdete aj iné alternatívy v podobe anonymizovaných prehliadačov, či prehliadačov zameraných na ochranu súkromia.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close