SpravodajstvoTechnológie

Qualcomm predstavil nový 5G procesor Snapdragon 778G. Nájdeme ho v smartfónoch Honor, Xiaomi, či Motorola

Americký výrobca mikročipov premiérovo predstavil nový 6-nm procesor Snapdragon 778G určený pre výkonnejšie zariadenia na trhu.

Spoločnosť Qualcomm počas včerajšieho dňa predstavila nový high-end procesor s označením Snapdragon 778G. Ide o nový 6-nm procesor s podporou najmodernejšej 5G technológie, ktorý má rozšíriť možnosti OEM výrobcov na trhu s výkonnejšími zariadeniami. Nový mobilný procesor v portfóliu amerického giganta je nástupcom populárneho minuloročného modelu Snapdragon 768G, ktorý sme videli vo viacerých obľúbených smartfónoch od viacerých populárnych značiek. Jeho nástupca plánuje očariť používateľov ešte viac, keďže ponúka výrazne vyšší výkon, ako i funkcie, ktoré boli doposiaľ určené výlučne pre prémiové modely.

Zásadné navýšenie výkonu

Najväčšie zmeny takmer určite nastali z hľadiska nárastu výkonu samotného procesoru i grafického čipu. Nová platforma Snapdragon 778G je vybavená čipom Kryo 670 s 4 vysoko výkonnými jadrami a 4 energeticky úspornými jadrami. Vďaka tomuto spojeniu sa podarilo výrobcovi zvýšiť výkon až o skvelých 40% oproti predošlej generácii. Podobný nárast eviduje výrobca aj v prípade grafického čipu Adreno 642L.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viaceré zmeny sú zamerané práve na hráčov mobilných hier

Ten okrem navýšeného výkonu prináša aj nové funkcie ako tieňovanie s variabilnou rýchlosťou, v skratke VRS, či funkcia Game Quick Touch. Tá umožňuje zvýšiť frekvenciu dotykového panelu, aby pri hraní hier došlo ku ešte výraznejšiemu skráteniu odozvy displeja na dotyky používateľa. Zásadné zmeny zasiahli aj výkon umelej inteligencie, ktorá sa tentokrát spolieha na šiestu generáciu systému Qualcomm AI Engine a procesor Hexagon 770. Toto spojenie má pritom zabezpečiť až dvojnásobok výkonu pri prepočte na watty.

Výrazné zmeny nastali aj v prípade fotoaparátu, keďže Qualcomm siahol po čipe Spectra 570L ISP, ktorý nájdeme aj pri vlajkových procesoroch. Vďaka tomu sú prítomné technológie ako tzv. „rozložené“ HDR, čo v skratke znamená možnosť vytvárať fotky alebo videá až do 22MP z troch rôznych fotoaparátov naraz. Výhodou je aj možnosť natáčania videí v 4K kvalite s podporou HDR10+ a viac ako miliardou farebných odtieňov.

Najmodernejšia konektivita je samozrejmosťou

Už ako napovedá samotné označenie novej platformy Snapdragon 778G, nová platforma nebude oslovovať iba práve fanúšikov mobilných hier, ale i priaznivcov najmodernejšieho 5G pripojenia. Prítomný je totižto modem Snapdragon X53 5G, ale i ďalšie moderné štandardy ako Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, ktoré prináša systém FastConnect 6700.

Nová platforma by sa mala ocitnúť v zariadeniach od rôznych OEM výrobcov. Na zozname sú podľa Qualcommu zariadenia od spoločností OPPO, Realme, Xiaomi, Honor aj iQOO. Stále však ide o bližšie nešpecifikované zariadenia, ktoré sa na predajné pulty dostanú zrejme najskôr až v druhej polovici tohto roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close