Kedy ľudia priniesli na povrch Mesiaca prvé vozidlo?

Jazda na lunárnom vozidle bola pre astronautov obrovským zážitkom.

Lunárne vozidlo
Zdroj: NASA

Program Apollo bol najslávnejším programom americkej vesmírnej agentúry, NASA.

Počas tohto programu ľudstvo dosiahlo množstvo vedeckých úspechov a ten najväčší je bez pochýb pristátie prvého človeka na šedivom povrchu našej prirodzenej družice. Viete ale, kedy si astronauti po prvýkrát zajazdili na lunárnom vozidle? Odpoveď prináša portál SciTech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé lunárne vozidlo prišlo na Mesiac spolu s misiou Apollo 15 a vďaka nemu dokázali astronauti pokryť oveľa väčšie vzdialenosti, než predchádzajúce misie. Počas tejto misie sa zároveň podarilo potvrdiť starú vedeckú teóriu, ktorú navrhol taliansky filozof, fyzik a astronóm, Galileo Galilei. Ten tvrdil, že gravitačná sila pôsobí na všetky objekty rovnako a nebyť odporu vzduchu, dopadli by na zem v rovnaký čas.

Mesiac nemá vzduch, a tak niet lepšieho miesta, kde túto teóriu overiť. Veliteľ misie Apollo 15, David Scott, potvrdil Galileovu teóriu pomocou kladiva a pierka. Oba predmety skutočne dopadli v rovnaký čas.

Misia plná rekordov

To ale nie je jediné, čím je misia Apollo 15 známa. Počas tejto misie padlo hneď niekoľko nových rekordov. Prvým je najťažší náklad, ktorý vážil závratných 48-tisíc kg. Ďalším rekordom je najväčšia vzdialenosť, ktorú astronauti prešli, a to aj vďaka spomínanému lunárnemu vozidlu.

Lunárne vozidlo vyzeralo ako jednoduché auto, ktoré tvoria len nutné základy a poháňané bolo elektrinou. Astronauti mohli vďaka nemu preskúmať väčšiu časť Mesiaca, než predchádzajúce misie. Muži, ktorí si sadli za volant tohto vozidla tvrdili, že „v živote nezažili jazdu, ktorá by sa vyrovnala tej na Mesiaci.“

Spočiatku malo lunárne vozidlo maximálnu rýchlosť len 12 km/h, no neskôr tento limit zvýšili na 17 km/h. Pilot misie, astronaut James Irwin a veliteľ, David Scott, strávili tri dni za volantom tohto vozidla. Zaujímavosťou je, že vozidlo po odlete na Zem nechali na povrchu Mesiaca. Nachádza sa na ňom plaketa, na ktorej je napísané: „Prvé kolesá na Mesiaci.“

Misia Apollo 15 bola zo všetkých misií programu najviac zameraná na vedu. Na jednu stranu mali astronauti k dispozícii vozidlo, ktorým mohli preskúmať väčšiu časť povrchu, no na palube mali aj veľa vedeckých nástrojov.

Po odlete z Mesiaca sa podaril misii ešte jeden rekord. Počas letu naspäť dostal jeden z astronautov, Al Worden, dôležitú úlohu. Musel ísť na „vesmírnu prechádzku“ aby zachytil kazety, ktoré nahrali všetky dáta z ich misie na Mesiaci. Toto sa označuje ako prvá prechádzka človeka v hlbokom vesmíre. V tom čase sa Worden nachádzal 317-tisíc km od Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre