SpravodajstvoTechnológie

Kedy budeme môcť komunikovať s Android smartfónmi cez satelity bez toho, aby sme mali mobilný signál?!

Android smartfóny budú o krok vpred v porovnaní s iPhonmi. Spoločnosť Qualcomm predstavila novú možnosť satelitnej komunikácie.

V priebehu minulého roka sme mohli byť svedkami odhalenia možnosti odosielania tiesňových SOS správ prostredníctvom satelitnej komunikácie. K odoslaniu takejto správy nemusíme mať k dispozícii mobilný signál, pričom už teraz máme prvé informácie o tom, ako takýto spôsob komunikácie dokázal zachrániť ľudské životy. Problémom ale je to, že z tohto spôsobu komunikácie v súčasnosti môžu profitovať len telefóny od spoločnosti Apple. Využívanie satelitnej komunikácie nám totiž Apple predstavil spolu s modelmi z radu iPhone 14 a Android smartfóny z nej zatiaľ nevedia profitovať. To sa ale má zmeniť, na čo poukázal Qualcomm počas konferencie CES 2023. Bližšie informácie o tejto technológii nám priniesol portál howtogeek.com.

Android smartfóny budú môcť využívať obojsmernú satelitnú komunikáciu

V prípade technológie od spoločnosti Apple sa rozprávame o využívaní satelitného pripojenia k odoslaniu SOS správy. Túto správu môžeme odoslať len v prípade ohrozenia, pričom Android telefóny budú môcť komunikovať cez satelity v akomkoľvek prípade. Aspoň tým sa chváli spoločnosť Qualcomm, ktorá je veľkým dodávateľom komponentov pre viaceré spoločnosti ako napríklad Samsung či Xiaomi. Počas konferencie CES 2023 sme mohli sledovať odhalenie tzv. „Snapdragon Satellite“. Táto služba má slúžiť k obojstrannej komunikácii pri využívaní satelitného pripojenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj keď v dnešnej dobe nájdeme málo miest, na ktorých by sa nenachádzalo mobilné pripojenie, napríklad na takej turistike v horách či odľahlých územiach sa to jednoducho môže stať. Qualcomm tak uvádza, že vďaka ich technológii budú môcť používatelia Android smartfónov komunikovať kdekoľvek. Snapdragon Satellite má umožňovať komunikáciu medzi dvoma zariadeniami na takmer akomkoľvek mieste, pričom nemusí ísť len o naliehavú situáciu. Potenciál tejto technológie tak prekračuje to, čo nám už ukázala spoločnosť Apple.

Má to ale malý háčik

Podľa toho, čo nám Qualcomm na konferencii Consumer Electronics Show 2023 prezentoval, tak k využitiu tejto funkcie sa nedostaneme len tak jednoducho. Správy odoslané cez satelitné pripojenie sa nám totiž neukážu medzi klasickými správami a smartfón nás na ne neupozorní. Jednoducho sa tak môže stať, že si takúto správu nevšimneme, čo by mohlo spôsobiť komplikácie. Rovnako treba spomenúť, že k prečítaniu a prijatiu správy musíme mať telefón nasmerovaný na oblohu rovnako ako pri jej odosielaní. Aktuálne tak má funkcia pre Android smartfóny ešte nejaké háčiky, ktoré by sa mohli v budúcnosti doladiť.

Aj keď Android smartfóny budú mať nejaké tie výhrady pri využívaní satelitnej komunikácie, do budúcna by sa technológia mohla vylepšiť. Navyše už teraz ponúka viac možností ako v iPhonoch, pričom si pre ňu vieme predstaviť hneď niekoľko využití. Pretože aj keď máme mobilný signál takmer všade, nie vždy sa naň môžeme spoľahnúť. Opustí nás totiž väčšinou v tej najnevhodnejšej chvíli.

Využili by ste vo svojom smartfóne satelitnú komunikáciu? Alebo vás táto technológia až toľko nezaujíma? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close