TechnológieVeda a výskum

Ďalšia generácie bezdrôtovej technológie by mohla využívať telo človeka ako anténu na zachytenie „odpadovej“ energie

Budeme v 6G ére anténami my? Vedci z University of Massechusetts prišli na šikovný spôsob, ako získať odpadovú energiu pre naše zariadenia.

Technológia 5G prišla len nedávno, no už dnes sa pracuje na novej generácii bezdrôtovej technológie. Jednou z možností je, že 6G využije komunikáciu pomocou viditeľného svetla, VLC (pozn. redakcie: Visible Light Communication). Je to v podstate bezdrôtová verzia optických vlákien. Takýto druh prenosu informácie by využíval záblesky svetla. No pri tomto type komunikácie vzniká odpadová energia. Vedci najnovšia hovoria, že prišli na to, ako by sa mohla táto energia recyklovať a zas využiť.

Výskumný tím z University of Massachusetts, Amherst vyvinul inovatívny spôsob využitia odpadovej energie z VLC tak, že využije telo človeka ako anténu. Táto energia môže slúžiť na nabíjanie nositeľnej elektroniky alebo aj väčších zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Technológia VLC je vo svojej podstate jednoduchá, no mimoriadne zaujímavá. Namiesto rádiových signálov používame na bezdrôtový prenos informácie svetlo z LED-iek, ktoré s môžu zapnúť a vypnúť až miliónkrát za sekundu. Ďalšou výhodou je, že už máme vybudovanú infraštruktúru. V našich domovoch, vozidlách, pouličných lampách a iných miestach sa nachádzajú LED svetlá, ktoré by mohli prenášať informácie,“ vysvetľuje autor štúdie Jie Xiong.

Každé zariadenie s kamerou by mohlo slúžiť ako prijímač, či už ide o smartfón, tablet alebo laptop. VLC systémy však majú jednu nevýhodu, a to pomerne veľké množstvo energie, ktorá uniká preč. Vedci však našli spôsob, ako uniknutú energiu zachytiť a využiť. Ako prvé vytvorili z medenej cievky anténu, ktorou uniknuté rádiové vlny zachytili. Lenže ako maximalizovať zber energie?

Človek ako „anténa“ a „nabíjačka“

Výskumníci skúšali rôzne dizajny a počas experimentovania si všimli niečo zaujímavé. Efektivita medenej antény sa líšila od toho, čoho sa dotýkala. Skúšali preto rôzne povrchy, od plastu, cez kartón, až po drevo a oceľ. Nakoniec však vedci dostali ešte zaujímavejší nápad. Skúsili čo sa stane, keď cievku dajú do kontaktu s ľudským telom.

Budeme robiť antény v ére 6G komunikácie?
Zdroj: University of Massachusetts Amherst

Takmer okamžite sa ukázalo, že ľudské telo je najlepšie médium na to, aby cievka získala čo najviac rádiovej energie. Ak sa nachádza na tele, získa desaťnásobne viac energie ako sama o sebe. Výskumníci s týmto nápadom ešte trošku experimentovali, čo viedlo k vývoju jednoduchého medeného náramku, ktorý by sa mal nosiť na predlaktí. Cievka sa však môže nosiť aj ako prsteň alebo náhrdelník, no náramok ponúka najlepší balans medzi pohodlím a schopnosťou získavať energiu.

„Náramok je sám o sebe „za facku“, nestojí ani 50 centov,“ vysvetľujú autori štúdie.

Medená cievka ako náramok však môže zachytiť až mikrowatty energie, čo je dosť na podporu mnohých senzorov, napríklad tých na monitorovanie nášho zdravia. Tieto zariadenia si vyžadujú relatívne malé množstvo energie a výhodou je napríklad aj to, že sú dlho v spánkovom režime. Autori však nevylučujú ani to, že v budúcnosti by sme mohli vedieť takto podporovať aj väčšie zariadenia. Ako vysvetľujú autori na záver svojej práce, v budúcnosti by sme mali byť otvorený možnosti zberu odpadovej energie z rôznych zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close