SpravodajstvoVeda a výskum

Kde sa nachádza chýbajúca hmota vo vesmíre? Dostávame prvé odpovede

Chýbajúca hmota patrí k záhadám vesmíru, rovnako ako temná hmota, či temná energia. Na rozdiel od nich však vieme, ako vyzerá.

Temná energia a temná hmota sa radia medzi najväčšie kozmické záhady, vedci však majú aj ďalšiu úlohu. Modely ukazujú, že by sa vo vesmíre malo nachádzať oveľa viac normálnej hmoty, než vedia astronómovia dokázať. Nedávne výskumy však mohli objaviť stratenú hmotu, píše portál IFL Science.

Niekde v blízkosti našej Slnečnej sústavy by sa mal nachádzať drobný región, kde by sme mali chýbajúcu hmotu nájsť. Na rozdiel od temnej hmoty, či temnej energie, nie je normálna hmota nejakou zvláštnou látkou, ktorú nevieme pochopiť. Astronómovia preto predpokladajú, že chýbajúca hmota bude tvorená plynmi, alebo vesmírnym prachom.

Chýbajúca hmota

Problém chýbajúcej hmoty vznikol vtedy, keď sa robili pozorovania vesmíru, krátko po veľkom tresku. Tie odhalili, že vesmír má dnes o polovicu menej hmoty než mal vtedy. Táto hmota sa javí ako keby niekde zmizla, hoci vedci nemajú tušenie kam. Vedci v posledných rokoch urobili pokroky. Časť chýbajúcej hmoty našli v difúznom plyne, ktorý sa nachádza medzi jednotlivými galaxiami, no zvyšok sa im objaviť nepodarilo.

Doktorand Yaunmimg Wang pátral po záhadnom plyne trochu inak. Nepozeral sa do vesmíru, ale svoje hľadanie začal v blízkosti našej Slnečnej sústavy. Vo vzdialenosti okolo 10-svetelných rokov sa mu podarilo objaviť doteraz nevidený región plynu.

„Tento plyn sa nedá odhaliť pomocou bežných metód. Nevydáva žiadne viditeľné svetlo a je príliš chladný na odhalenie pomocou rádiovej astronómie,“ tvrdí Wang.

Záhadný plyn sa mu podarilo odhaliť tak, že si všimol zvláštne správanie rádiových vĺn, prichádzajúcich zo vzdialených galaxií. Tie sa javili, akoby prechádzali cez nejaké médium, napríklad atmosféru. Už to bolo znakom, že sa tam môže nachádzať niečo, čo nevidíme. Predpokladá sa, že by mohlo ísť o vodík, pretože to je väčšinou plyn, ktorý sa v takejto forme vyskytuje vo vesmíre. Zároveň musí byť plyn veľmi chladný, inak by sme ho už dávno zachytili. Nový objav je vo všetkých smeroch fascinujúci, no stále je to len malá časť chýbajúcej hmoty.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close