ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Kaspersky: Trojan Faketoken je späť. Zatiaľ napadol niekoľko tisíc Android smartfónov

Trojan Faketoken, s ktorým sme sa mohli stretnúť prvýkrát v roku 2014 je späť. Tentokrát je však oveľa sofistikovanejší ako v minulosti.

Trojský kôň Faketoken, s ktorým sme sa mohli prvýkrát stretnúť v roku 2014 je späť, hovorí spoločnosť Kaspersky. Tentokrát je však o niečo viac sofistikovanejší.

Bezpečnostní analytici spoločnosti narazili v uplynulých dňoch na podozrivý kód, ktorý identifikovali ako trojan Faketoken. Prvýkrát sme sa mohli s ním stretnúť ešte 6 rokov dozadu, kedy patril podľa spoločnosti medzi 20 najrozšírenejších mobilných hrozieb svojho druhu. V tom čase tento škodlivý kód fungoval tým štýlom, že sa snažil ukradnúť finančné prostriedky z účtov obetí. Bol schopný odchytávať textové správy s jednorazovými heslami na potvrdenie transakcií a neskôr bol schopný dokonca prekrývať iné regulárne bankové aplikácie napodobeninami s falošnými výzvami, aby používatelia do nich zadávali svoje prihlasovacie údaje, vrátane informácií z bankových kariet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tentokrát je sofistikovanejší

V súčasnosti však vývojári, ktorí stoja za týmto Trojanom otočili o 180 stupňov a zmenili praktiky, prostredníctvom ktorých sa snažia získať peniaze od používateľov. Najnovšie Kaspersky hovorí, že zaevidovali približne 5 000 smartfónov s kódom Faketoken, ktorý sa správa inak ako v minulosti. Najnovšie tento škodlivý software odosiela SMS správy na rôzne spoplatnené služby, najme mimo krajiny pôvodu vlastníka smartfónu. Vďaka tomu vymáhanie peňazí späť je takmer nemožné.

V súčasnosti Kaspersky odporúča vyhýbať sa inštalácií aplikácií, ktoré sú distribuované inými kanálmi ako je oficiálny obchod Google Play. V ideálnom prípade odporúča kompletné vypnutie možnosti inštalácia aplikácií z tretích strán prostredníctvom nastavení telefónu. Vyhýbať sa tak isto odkazom, ktorých pôvod je neznámy a na prvý pohľad sa tvária podozrivo. Obzvlášť v prípade ak Vám ich posielajú neznámy ľudia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close