AppleSpravodajstvo

Je výroba iPhone 12 nákladnejšou, ako výroba iPhone 11 smartfónov?

Analýza odhaľuje, že výrobné náklady na iPhone 12 v porovnaní s iPhone 11 sú o 21% vyššími

Rok čo rok nové modely smartfónov prinášajú nielen nové funkcie, ale v ruka v ruke aj vyššiu cenu. Je však vyššia cena opodstatnenou? Counterpointresearch.com najnovšie publikovalo celkom zaujímavú analýzu, ktorá poukazuje na náklady spojené s výrobou zariadenia iPhone 12 a iPhone 11. Zároveň však treba dodať, že náklady pokrývajú len cenu súčiastok, a nie vývoj, či už komponentov, tak aj jednotlivých funkcií, resp. softwaru.

iPhone 12 je z pohľadu nákladov o 21% drahším na výrobu

Z publikovanej analýzy vyplýva, že výroba nového iPhone 12 zariadenia (pozn. redakcie: do úvahy boli brané základné modely iPhone 12 128GB a iPhone 11 128GB) je v konečnom výsledku o 21% drahšou. V peniazoch hovoríme o 72,5 dolároch.

„Cena zmiešaného materiálu pre iPhone 12 so 128 GB NAND bleskom je takmer 415 dolárov, čo je o 21% viac ako iPhone 11.“ píše sa v publikovanej analýze.

Ako môžete nižšie vidieť, tak najväčšími „žrútmi“ vyšších nákladov sú oblasti, ako procesor, podpora 5G, či displej zariadenia.  

iPhone 12 vs iPhone 11 vyrobne naklady
Zdroj: counterpointresearch.com

V prípade procesora, zariadenie je dodávane s procesorom A14, ktorý je vyrobený 5nm výrobným procesom. Celkovo procesor obsahuje 11,8 miliardy tranzistorov, čo je nárast o 39% z 8,5 miliardy tranzistorov v porovnaní s A13. V praxi to znamená nielen lepší výkon, ale aj vyššiu energetickú účinnosť. Rovnako v prípade procesora treba spomenúť aj 5G modem, ktorý nie je lacnou záležitosťou.

Ďalšou významnou oblasťou, ktorá vplýva vo veľkej miere na náklady, je v podobe displeja. Tu prišlo k aktualizácii technológie z LCD na OLED.

„Spoločnosť Apple upgradovala displej svojich základných modelov na OLED, ktorý podporuje vysoký dynamický rozsah a vyšší špičkový jas. Z pohľadu nákladov je prechod z LCD na OLED v iPhone 12 veľkým skokom, ktorý vedie k zvýšeniu nákladov o viac ako 23 dolárov.“ píše sa v publikovanej analýze.

Ako môžete vyššie vidieť, tak rozdiely v cene boli aj v prípade ďalších komponentov, tie však neboli tak výraznými, aby mali reálny vplyv na koncovú cenu zariadenia. Čo si myslíte o cene smartfónov iPhone 12? Sú podľa vás finálne ceny pre zákazníkov adekvátnymi? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close