Už čoskoro si budeme môcť vypočuť, ako znie Mars: Vedci tvrdia, že zvuk bude iný ako na Zemi

Všetko, čo nahrá rover Perseverance sa bude líšiť od pozemských zvukov. Prečo?

Mars zachytenie zvuku
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill), toppng

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, má na červenej planéte pristáť 18. februára. Misia sa zameriava primárne na zber pôdy, no rover nám prinesie aj ďalšie dychberúce zábery Marsu. Okrem toho by nám však mohol priniesť aj zvuky červenej planéty, píše portál NASA.

Rover si totiž so sebou nesie pár mikrofónov, ktoré by mohli poskytnúť historické nahrávky – zvuk príchodu a pristátia na Marse, ale aj zvuky robota pri práci, alebo zvuk vetra. Vedci tvrdia, že zvuky na Marse sa môžu líšiť od tých, ktoré môžeme počuť na Zemi. Môže za to atmosféra, ktorá je oproti Zemi výrazne redšia (pozn. redakcie: Mars má len 1% hustoty zemskej atmosféry). Jej zloženie je taktiež iné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto faktory prispievajú k rozdielom zvukov, zachytených na Marse a na Zemi. Vedci však dodávajú, že rozdiely budú naozaj minimálne. Hlas človeka, ktorý vdýchne hélium sa zmení oveľa viac, ako zvuk rovera na Marse.

Zvuky Marsu

NASA vytvorila webovú stránku, ktorá vám umožňuje prehrať si zvuky, normálne počuteľné na Zemi tak, ako by ste ich mohli počuť na červenej planéte. K dispozícii sú zvuky vtákov, cúvajúceho kamiónu, zvončeka na bicykli, či rôznej hudby. Sami si tak môžete otestovať, či dokážete počuť rozdiely.

Vedci však mikrofóny využijú hlavne na skúmanie prirodzených zvukov planéty. Zachytia tiež laser roveru Perseverance, ktorý premení kamene na plazmu.

„Je neuveriteľné, koľko vedeckých dát môžeme získať so zariadením, tak jednoduchým ako mikrofón,“ vyjadril sa postdoktorálny vedec Baptiste Chide.

Ďalší experiment má v pláne nahrať zvuky náročného pristávania na Marse. Mal by zachytiť vstup do atmosféry, zostup a nakoniec aj samotné pristávanie. Znamená to zachytenie zvuku pyrotechniky, ktorá má za úlohu uvoľniť padák. Popri tom budú zaznamenané aj zvuky marťanského vetra, či zvuk pôdy pod kolesami pristávajúceho rovera.

Ako by ste zneli na Marse vy? Vedci tvrdia, že váš hlas by bol tichší, viac tlmený a ostatným by trvalo trošku dlhšie, než by vás mohli počuť. Opäť za to môže hustota, ale aj kompozícia marťanskej atmosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre